Autor Tema: Zamena volana za volan sa komandama  (Pročitano 3545 puta)

0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže dexterslab011Započeo temu

Zamena volana za volan sa komandama
« poslato: 05. Dec, 2020. 16:19 »
Kratko pitanje. Fabija 3 je u pitanju i hteo bih da joj zamenim volan za kozni volan sa komandama, posto sam nasao relativno prihvatljivu ponudu. Da li neko zna da li je moguce povezati komande? Tj da formulišem pitanje, da li postoje izvucene instalacije ili je potrebno razvlačiti dodatne žice, pošto se onda ne bih upuštao u ekspediciju?
  • Vozi: Skoda Fabia 1.0 2016

Na mreži petarp031

Odg: Zamena volana za volan sa komandama
« Odgovor #1 poslato: 05. Dec, 2020. 18:03 »
Mislim da to zavisi od spulne volana. Moguce je da mora zamena spulne zbog instalacije. Bilo je tema na octavia vozilima, za fabiu se ne secam. Nego, moras voditi racuna da li je isti airbag, jer ako nije, drugi neces naci ispod 100 eur, a ide i do 180. Na prvi pogled deluje isto, ali je razlika jedan je plici, drugi dublji, sad koji ide na taj volan sto ti zelis da kupis, ne znam. Javice se valjda neko ko je upuceniji.
Pozdrav

Na mreži pajapop

Odg: Zamena volana za volan sa komandama
« Odgovor #2 poslato: 05. Dec, 2020. 18:22 »
...pošto se onda ne bih upuštao u ekspediciju?

 Kratko pitanje, kratak odgovor: Ja ti uopste ne bih savetovao da ulazis u tu avanturu....Uopste nije star u tome da li to moze da se uradi ili ne...Ma sve moze, po nekoj ceni i idaptaciji...Ali...el' vi zaboravljate zakon o tehnickom pregledu???...Bez obzira sto jos uvek ovi to "traljavo" sprovode (iako nece da me puste ni zbog vetrobrana na vratima)...neko ce jednog dana i to da gleda. Po zakonu, ne mogu se vrsiti nikakve prepravke na vozilima..sem ako se to ne uradi, eventualno, u nekom ovlascenom servisu, koji ce to propratiti adekvatnom dokumentacijom...Al'..ko avanturu voli..nek izvoli... :-X
  • Vozi: Škoda Felicia 1.3 lx 43kw 2001, Škoda Fabia 1.2 htp 47kw (6Y3) sedan 2003.

Na mreži petarp031

Odg: Zamena volana za volan sa komandama
« Odgovor #3 poslato: 05. Dec, 2020. 18:33 »
A jel mislis da u Svajcarskoj, Nemackoj ne rade takvu prepravku, tj ne stavljaju novije tipove volana. Cak sam ubedjen da za ovu prepravku nemaju nikakvu obavezu evidencija, jer ne verujem da se moze naci kineski volan vec uvek neko stavlja originalan koji je fabrika napravila.
Znam da u Poljskoj, Ceskoj, normalno ljudi preprave sa obicnog na multi ili sa plasticnog na kozni itd.
Vidim da se kolega Paja uplasio tehnickog bas dobro. Ja mogu da potpisem da od rigoroznih mera nema nista do daljnjeg, jer svakodnevno idem iza nekog propalog dizela koji me gusi pa taj i dalje prolazi tehnicki i prolazice jer zamenu za tamčića kipera je tesko naci, narocito kad ukinu eur 3.

Van mreže dexterslab011Započeo temu

Odg: Zamena volana za volan sa komandama
« Odgovor #4 poslato: 05. Dec, 2020. 20:18 »
Ne bih se upustao u zamenu spulne i ostale zezalice, to me je zanimalo, da li je samo plug and play ili nije. Posto sam naleteo na kozni volan sa komandama navodno tipski za Fabije, navodno nov i navodno originalni, naravno bez airbaga, za 150e. Pa me zaintrigiralo, cisto da procaskamo. Ne vidim kako na tehničkom mogu da znaju da moj auto nije fabricki dosao sa komandama na volanu.  Htedoh da vidim da li ko zna, ako mora spulna da se menja, onda ce samo da dobije presvlacenje kozom.
  • Vozi: Skoda Fabia 1.0 2016

Van mreže Filip BG

Odg: Zamena volana za volan sa komandama
« Odgovor #5 poslato: 05. Dec, 2020. 20:55 »
Dobar dan dexterslab011,
na tehničkom znaju da li je auto izašao iz fabrike sa multi-funkcionalnim volanom ili ne. Ta informacija nalazi se među kodovima opreme ugrađene u vozilo. Kod nas piše: 2FY Steering wheels: Leather multi-function steering wheel i 4LC Controls (steering wheels/steering column): Radio and telephone controls.
Takođe piše i šta vozilo nema, a može da ima kao deo dodatne opreme. Npr. mass damper koji ublažava vibracije u volanu. Kod nas ga nema: 1Q0 Mass damper for steering wheels: Without mass damper for steering wheel.
Verovatno ga ima L&K oprema, možda čak i Elegance, nisam proveravao.
Na Vašem mestu ne bih olako odustajao od ove intervencije. Ako je volan nov, original i povoljan ostaje da proverite kompatibilnost sa svojim vozilom.
Airbag je skup, kako Vam je petar031 već napisao. Ni špulna nije jeftina ako je u Vašem autu ova jednostavnija, a treba da pređete na složeniju – skuplju.
https://www.skoda-parts.com/spare-parts/fabia-3/airbag-ring.html
Ako se tu doda i neki kablić onda je sve to daleko od jeftinog.
Ipak, pošto je Vaš auto u Ambition opremi (nije Active) u kojoj se multi-funkcionalni volan doplaćivao relativno malo (oko 100 evra) nadam se da intervencija neće biti skupa. Da zahteva drugu skuplju špulnu i dodatno ožičenje verujem da bi doplata bila veća.
Srećno.
  • Vozi: Superb 2.0 TDI 2014

Van mreže dexterslab011Započeo temu

Odg: Zamena volana za volan sa komandama
« Odgovor #6 poslato: 05. Dec, 2020. 21:02 »
Hvala, bas cu da odem i do ovl servisa da vidim okvirno da mi daju ponudu.
  • Vozi: Skoda Fabia 1.0 2016

Na mreži petarp031

Odg: Zamena volana za volan sa komandama
« Odgovor #7 poslato: 05. Dec, 2020. 21:03 »
Koji si ti Filipe car, svaka ti cast.
Gledam na Briskoda, isto pitanje su postavljali i odgovor je da zavisi od BCM modula u vozilu, kao ako vozilo raspolaze sa naprednim BCM i ima bluetooth, u tom slucaju glat moze da se stavi i iskodira preko VCDS. E sad, tvoja fabia cini mi se nema, ali na linku imas potrebne sifre delova za sav posao pa bi se moglo proveriti. https://www.briskoda.net/forums/topic/384979-fabia-3-retrofit-multifunction-steering-wheel/
A opet za tehnicki, lako se moze utvrditi dodatna oprema na vw grupi, ali na recimo Japancima, oni nemaju pojma ni koje je godiste vec prepisuju iz saobracajne prvu registraciju u inostranstvu. Ako jedan Englez moze da stavi MF volan na mesto obicnog, ne verujem da ce kod nas biti problem.

Na mreži Baltazar

Odg: Zamena volana za volan sa komandama
« Odgovor #8 poslato: 05. Dec, 2020. 21:22 »
Nesto mi malo 150 e za orginal sa komandama. I ja bih da stavim kozni, doduse bez komandi jer mislim da bi mi to bilo skupo, komplikovano i skoro ne izvodljivo. Blizi sam ideji da moj postojeci koji je uzgred u extra stanju presvucem kozom. Oko 50 e bi trebalo da me izadje.
  • Vozi: Škoda Rapid 1.2 tsi 2014

Na mreži petarp031

Odg: Zamena volana za volan sa komandama
« Odgovor #9 poslato: 05. Dec, 2020. 21:27 »
Cena novog u Poljskoj je oko 100 do 120 eur, cini mi se da je 150 eur realna cena. Na KP ima bas ocuvan rs octavia volan, onaj ravni, sa rupicastom kozom i sifterima na volanu za 200 eur, na zalost nema funkciju na fabiji.

Van mreže dexterslab011Započeo temu

Odg: Zamena volana za volan sa komandama
« Odgovor #10 poslato: 05. Dec, 2020. 22:26 »
Hvala svima, Petre, hvala za tred za Briskodu, nije me mrzelo da sidjem ispred zgrade sa OBDom, na zalost nemam odgovarajući modul, tako da će ici samo presvlačenje postojećeg u kožu. Misam hteo da "munjim" auto, samo sam hteo malo da oplemenim enterijer. Tako da će biti dovoljno.
  • Vozi: Skoda Fabia 1.0 2016



Pretraga foruma [Google]