Pretraži sadržaj Škoda foruma [by Google]

Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?

Autor Tema: Spene (oprljci) u filteru goriva  (Pročitano 501 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže stg44Topic starter

Spene (oprljci) u filteru goriva
« poslato: April 17, 2021, 15:56:24 posle podne »
Unazad cca mjesec dana sam primjetio da mi auto ponekad pri paljenju u toku dana (a nikad ujutro kad je hladno) ima malo cudan zvuk  i da kazaljka obrtomjera titra nekih minut, recimo ako se upali na +10 odmah padnu obrtaji na 780-800 i onda "zaigra" do 900 i ustabili se nakon kratkog vremena ili kad krenem.
Kad palim ujutro na minusu (bilo do -7) odmah digne na 1100 rpm i krene padati lagano dok se ne ustabili na ispod 800, jest da malo vise trese (zamajac je fixni) ali nema variranja.

Prva ideja je da ne valjaju dizne, odem na test nadju vrijednosti do 0.2 +/-.
Drugi momak kaze da treba uraditi "kalibraciju" dizni, mapiranje, sta li je vec, i uradim i to. Nakon toga zvuk motora je onaj pravi "dizelski" i sve bilo OK, ali za par dana krene ovo sa obrtomjerom jos gore. Upalim ujutro, sve bilo OK...upalim po danu samo krenu da skace i pada, i cuje se kako i motor kao zastajkuje na sekund.

Nazovem ovog momka, kaze sve ti je OK, jedino da vidis ima li neke špene u filteru goriva.

I odem do momka, on sad skine i kuciste filtera i sve izaspe, i zaista se vide kao sljokice u nafti i na povrsini filtera.
On je to isprao, stavio novi, sad cekam da se malo ohladi motor  i da ponovo probam.

Inace nikakvih paljenja lampica, nikakvih gresaka na dijagnostici. Ne primjetim probleme u voznji, samo eto kad se pali hladan motor a vani da je toplije.

Da li je bosch pumpa otisla, kazu zamjena nove treba sve zivo reparirati i cistiti, ili je ovo neka pocetna faza i treba mjenjati filter malo cesce a ne na 30.000 kako je radio prosli vlasnik.

• Vozi: Octavia A5 FL 1.6 TDI CR

Van mreže Buca Skoda Mladenovac

Odg: Spene (oprljci) u filteru goriva
« Odgovor #1 poslato: April 17, 2021, 23:55:17 posle podne »
Pumpa visokog pritiska sto pre da se pregleda zbog tih opiljaka
  • Vozi: Fabia vRS mk1, Octavia TDI mk1, Octavia vRS mk2

« Odgovor #2 poslato: April 18, 2021, 08:57:36 pre podne »
Pumpa visokog pritiska sto pre da se pregleda zbog tih opiljaka

Hvala. Cuje se i kao neko grebanje u sredini ispod haube...al sam kad sam u kabini.

Ako je lezaj otisao da li se pumpa moze reparirati i kako provjeriti da li su dizne ok. Jer na dijagnostici je sve ok. Cim radi par min motor prede.

Cini mi se da ce trebati i ciscenje sistema za gorivo :(

« Odgovor #3 poslato: April 18, 2021, 19:19:20 posle podne »
Trebalo bi sto pre otici da bi se mogla pumpa reparirati , na istom mestu ce i pregledati dizne , a sistem ubrizgavanja se svakako cisti .

« Odgovor #4 poslato: April 19, 2021, 12:58:43 posle podne »
Odvezao majstoru, pa da skine i vidi o cemu se radi, koja je pumpa, da li ide repariranje ili ne mogu raditi pa da uzmem novu (oko 400€) a dizne će se nadam se moći očistiti ako postoji ta opcija, a ne neka reparacija.
Kaze prvo ce otici na dijagnostiku da vidi...isao sam i ja 2x i nije bilo gresaka ali hajd nek se i on uvjeri.

On će i skinuti sistem da očisti rezervoar i cijevi, vecina bjezi od toga pa sam morao traziti nekog voljnog da odradi sve skupa.

Hvala za sugestije

« Odgovor #5 poslato: April 19, 2021, 23:37:12 posle podne »
Nema na cemu. Javi krajnji ishod, pozdrav.

« Odgovor #6 poslato: April 20, 2021, 21:52:34 posle podne »
Cudno. Majstor nije htio skidati pumpu dok opet ne ode na dijagnostiku...to je inace treci covjek. I klasika...sve ok. Al sad su sacekali da se ohladi i da i on vidi kako zna zatrzati. Kaze moze biti samo neki ventil na toj pumpi...kontrola protoka goriva...da je ili prljav ili da ne daje dobar signal. Preporuka da se doda aditiv i pokusa procistiti.

Reko OK al odakle spena. Kaze izvadit cu pumpu rezervoara i ispustit gorivo.

Salje poruku veceras i slike. Kaze ja spenu nisam nasao u rezervoaru. Pumpu izvadio..sve cisto.

E hajd sad budi pametan.

Te spene bi trebalo biti bar nesto u rezervoaru jel tako??

Rekao sam uspi novo gorivo i te aditive i vozat cemo 30/40km bas da vidim. Nije mi vise problem ni platiti reparaciju pumpe ni dizne da se ociste al sta ako to ne bude.

Svi vrte glavom kad kazem presao 110.000. Ne dimi nimalo. Vuce bez greske. Cim se ugrije radi ko sat. Kao da je pumpa imao bi svakakve simptome jos.

Van mreže observer

« Odgovor #7 poslato: April 21, 2021, 09:34:48 pre podne »
Mozda ce te utesiti a mozda i ne ovo sto sam ja imao sa svojim 1.6 TDI (od prvog dana, dakle od 0 km, pa sve do 125.000 km kada sam ga prodao).
Prilikom paljenja (polu)zagrejanog motora (nebitno koliko, moze da bude i do radne temperature a moze i da je radio pre toga samo minut) - uvek je radio neravnomerno u leru i grubo primao gas (i to toliko izrazito da bi neupucen posmatrac pomislio da nesto ozbiljno nije u redu sa motorom). Lek za to je bio - odmah polazak i voznja bez puno stajanja u leru i vec na sledecem semaforu bilo bi sve ok.
Kazu da je to navodno bio softverski problem sa tim serijama (moj je bio jedan od prvih, iz 2010, 1.6 TDI verzija sa samo 75 KS, isla je u Polo, Fabiju i Kedi). Ima i nekih klipova na Jutjubu i svasta.
Naravno servis (ovlasceni) nikad nista nije primetio a ja nisam ni pokusavao da im skrecem paznju na to jer bi samo mogli da pokvare, ne i da poprave, nesto sto zapravo i nije kvar (ko je ikada vozio Zastavu tresenje u leru mu je nesto na sta se navikne u prvom danu sedanja za volan).

Ako opiljaka nema, nemoj ih uzalud traziti, mada to sto ih nema u rezervoaru ne znaci da ih ne produkuje mozda pumpa visokog pritiska, mada bi se od toga brzo upropastile dizne, primetio bi to. A istina, zbog recirkulacije nepotrosenog goriva mozda bi ih imao i u rezervoaru.
Hocu da kazem da ako si imao opiljke, dizne ti ne bi pozivele dugo, dakle vec bi imao ozbiljnu i primetnu havariiju. Mozes zamisliti sta rade metalni komadici piezoelektricnim diznama sa mikronskim otvorima brizgaljki.
  • Vozi: VW Golf 7 1.2 TSI Trendline 2017

« Odgovor #8 poslato: April 21, 2021, 11:29:12 pre podne »
Hah, nesto tako je i kod mene. Dakle ne full hladan nego bas "poluhladan" motor, recimo kad on dugo stoji a vani +10cca.
Ako je npr debeli minus, upali iz prve, drzi malo vece obrtaje i onda kada dodje na standard ler gas to se i ne primjeti.

I ja kad krenem odmah naravno doprvog stajanja je sve OK.

Za te "opiljke" sam prvi put cuo u subotu, i to od momka koji je radio softwersko podesavanje dizni, neko mapiranje. Nakon toga 2d je radio perfektno, i onda stanje jos gore.

Meni su rekli da ih mora biti u rezervaru, jer ima neki povratni vod prije dizni, a dizne bi valjda stradale, barem jedna. Ovako na svim dijagnostikama one rade bez greske.

Evo javit cu dalje korake, mozda nekom bude od koristi.

Van mreže observer

« Odgovor #9 poslato: April 21, 2021, 12:59:30 posle podne »
Na "Jućubu" su to rešavali remapom softvera ali ja ne znam da li bih ti preporučio tako nešto ako je sve ostalo OK. Nije to tako problematična stvar da zahteva servis. Jedino ako ga spremaš za prodaju pa se brineš zbog reakcije kupaca.
Prati potrošnju goriva (to je prva stvar koja krene po zlu ako nešto ne valja), ponašanje u vožnji i ne daj previše raznim majstorima da ti petljaju po kolima. To je moj savet za dug vek i miran san :)

« Odgovor #10 poslato: April 21, 2021, 14:13:05 posle podne »
E ne znam sta mi je covjek radio pod tim "redanjem dizni". Zaista je nakon toga radio 2 dana super, dobio onaj fini diesel zvuk, skoro ko benzinac.

Cekam da dobijem auto nazad, kao spene nema sigurno, gledao nesto preko stakla, nemam pojma, a i veli da ima sve bi ti otislo do vraga jer to se desava ima mjesec dana, sa vecim ili manjim variranjem.

Imam sad 4. momka koji kaze treba update softwarea, valjda izlaze nove verzije.

A nije za prodaju, kupio sam prije 3mj i to kad trazis nesto i dosta ti se poklopi (1.vlasnik, 110.000km, EGR zamjenjen, oprema maksimalna, garaziran svo vrijeme)....i onda krenu zezancije :D

https://www.youtube.com/watch?v=uGeE2RYKpaw&t=52s

Na 2.45 se vidi, tako i kod mene.

Potrosnja po gradu 7.2-7.5 litra. Prosjek 22km/h.  To je voznja cca 5km u jednom pravcu do posla i nazad, ne stigne se posteno ni zagrijati motor. Oko 80% relacija je takva zbog covida jer ne mogu u posjete. Van grada autoput oko 5.5 a kad idem magistralom sa cca 80-100kmh padne do 4.5 ili cak i nize ako nemam saputnike. Ne znam da li je to normalno ali valjda jeste.

Van mreže observer

« Odgovor #11 poslato: April 21, 2021, 14:21:46 posle podne »
Normalno je, moj je imao ukupnu prosecnu potrosnju 4.8, stabilno od prvog dana.
Isto zamenjen EGR,  isto sam mu ja bio prvi vlasnik, isto garaziran - dakle, i da si kupio od mene isto bi prosao :D

« Odgovor #12 poslato: April 21, 2021, 14:32:43 posle podne »
Normalno je, moj je imao ukupnu prosecnu potrosnju 4.8, stabilno od prvog dana.
Isto zamenjen EGR,  isto sam mu ja bio prvi vlasnik, isto garaziran - dakle, i da si kupio od mene isto bi prosao :D

Koja je bila cijena :D Ova je doduse 2011.god, ali dobio sam uz nju i set novih guma sa 16" ALU felgama.

« Odgovor #13 poslato: April 21, 2021, 16:44:09 posle podne »
Nakon sugestije da majstor provuce magnet kroz gorivo..nadjeni opiljci. Sad ide reparatura.

Van mreže observer

« Odgovor #14 poslato: April 22, 2021, 09:45:51 pre podne »
Da li se menjaju dizne? I po kojoj ceni?