Autor Tema: Gubitak rashladne tecnosti na posudi  (Pročitano 2085 puta)

0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže TorimaZapočeo temu

Gubitak rashladne tecnosti na posudi
« poslato: 10. Nov, 2022. 01:11 »
Pozdrav, radio sam veliki servis na 150000, nakon 7 dana of toga mi na autoputu pukne spojka na mali hladnjak i ostanem bez tecnosti. Vozio sam ga tako 10ak min do prvog odmaralista(temp ulja I motora nije rasla). Odslepam, majstor zamjeni taj dio I uspe novu tecnost. Nakon toga primjetim da izbacuje na posudi, nekoliko puta sam ujutru zatekao praznu posudu. Majstor izluftira, nije pomoglo. Uradio test na izduvne gasove, bio pozitivan. Majstor zamjeni dihtung glave motora, kad je otvorio kaze nema naznaka da je produvao. Testira glavu I hladnjak egra I usisnu granu, sve ok, stavio novu pumpu za vodu. I dalje gubi na posudi. Majstor kaze da ne vidi gdje je problem. Jedino cudno stop je vidio je ravna linija na stublini Ili bloku, nisam siguran. Imate li ideja?
  • Vozi: Skoda Octavia

Na mreži Ljuba

Odg: Gubitak rashladne tecnosti na posudi
« Odgovor #1 poslato: 11. Nov, 2022. 11:44 »
Ovo mi je malo nejasno: "Nakon toga primjetim da izbacuje na posudi, nekoliko puta sam ujutru zatekao praznu posudu."
Jesi li video kako izbacuje na posudi ili zapravo zateknes ujutro praznu posudu?
Ima li kakvog dima iz auspuha na prvo paljenje motora?
Kad se zagreje motor kakva su creva od vode, tvrda kao kamen ili mogu malo da se stisnu?

Gledam fotografije sto si postavio, sto se tice vertikalne linije - ne bih rekao da je kosuljica pukla jer je linija kao lenjirom povucena. Pre bih rekao da je karika ili klip napravio takav trag. Koliko je ozbiljno tesko je reci ovako preko foto..

Vise bi me brinula ova druga foto, ovako kada gledam deluje kao da je kosuljicu nesto pojelo u toj gornjoj zoni, kad je klip u gornjoj mrtvoj tacki deo iznad kompresione karike. Deluje kao da je voda stajala u toj zoni i da je korozija pojela kosuljicu ili stublinu kako je ti zoves. Ali opet da je stanje tako lose kako deluje, majstor bi to primetio..



  • Vozi: Fabia 2

Van mreže TorimaZapočeo temu

Odg: Gubitak rashladne tecnosti na posudi
« Odgovor #2 poslato: 11. Nov, 2022. 12:55 »
Vidi se na posudi tecnost i ispod nje kapljice, tako da definitivno pusta na ventil. Majstor je rekao da je posuda dobra, da je testirao I da drzi 1.5 bar cini mi se da je rekao. Desavalo se da vozim, uvece parkiram, sensor se ne javi. Ujutru kad upalim javi se senzor I posuda bude prazna.

Nema nikakvog dima na prvo paljenje niti neke skrame na cepu od ulja i sl. Za crijeva nisam siguran, provjericu.

Dok je meni pukla ta plasticna spojka i curi na posudu, ima viska pritiska. Vec su jednom testirali pozitivno na izduvne gasove, testiracu opet sad kad je zamjenjen dihtung glave.

Da li jos nesto moze dovesti do viska pritiska osim izduvnih gasova? I ako je dihtung dobar je l to znaci da je glava pukla iako je prosla testiranje Ili da je blok motora pukao jer je bilo izduvnih gasova? On kaze da su glava I hladnjak egr testirani u hladnoj vidi, sto nije uvijek mjerodavno.
  • Vozi: Skoda Octavia

Na mreži Ljuba

Odg: Gubitak rashladne tecnosti na posudi
« Odgovor #3 poslato: 11. Nov, 2022. 14:32 »
Proveri par stvari sto se tice curenja na posudi..
Posto kazes da ostavlja trag sa donje strane, koliko znam dole je prikaceno povratno crevo, mozda je selna slaba ili je crevo napuklo. Skini to pa proveri. Mora da se vidi gde tacno curi na posudi, na kraju krajeva materijali se na temperaturi sire pa mozda ne curi dok je tecnost vrela. Sve ovo u slucaju da motor ne kuva..

Sto se tice pritiska u sistemu ako iskljucimo opciju nekog defekta na motoru, moze da se javi u slucaju kada zaglavi termostat ili se ne pali ventilator pa se temperatura krene primicati kljucanju ali opet kazes da ti cajger za temp radi, on bi to pokazao..

Za pocetak sta mozes sam da uradis je da pratis temperaturu motora tako sto ces opipavati creva na hladnjaku (i gornje i donje).
U pocetku treba da su meka, iste temperature a kako se motor greje gornje postaje vruce dok se termostat ne otvori, tad voda krene da cirkulise kroz sistem i donje crevo krece da se greje (ako cajger pokaze radnu temp a donje crevo je i dalje hladno - zaglavio je termostat).
Dalje, creva postaju primetno tvrđa, cak toliko da ih ne mozes stisnuti. Cekas dok se ventilator ne upali. Kad ventilator odradi pritisak treba da opadne u suprotnom postoji neki problem ili se ventilator uopste ne pali tad je problem u termodavacu, el. motoru ili modulu koji regulise brzinu ventilatora.

Zasto ne bi proverio i tacnost cajgera na tabli. Dijagnostika pa da se ocita temperatura sa senzora. Nije problem ako cajger pokazuje 90 a diag do 110 ali sve preko toga je kuvanje motora koje ti ne vidis na tabli..

  • Vozi: Fabia 2

Na mreži Ljuba

Odg: Gubitak rashladne tecnosti na posudi
« Odgovor #4 poslato: 11. Nov, 2022. 14:41 »
 Sto se tice testiranja glave i hladnjaka egr ako je rađeno u krstenoj masinskoj radionici ne bi trebalo biti greske.
Jel se videlo na dihtungu gde je progoreo?
Ako nije bilo tragova moze biti i do bloka, ne obavezno da je pukao ali je moglo doci do krivljenja..
  • Vozi: Fabia 2

Van mreže TorimaZapočeo temu

Odg: Gubitak rashladne tecnosti na posudi
« Odgovor #5 poslato: 16. Nov, 2022. 14:25 »
Ljubo hvala na odgovorima.
Na posudi curi tacno iz one rupice od ventila. Majstor mi je rekao da je termostat dobar, a i ja nisam nikad primjetio da je temperatura ulja ili motora veca od normalne. Kod mene imaju tri crijeva na hladnjaku, dva ni ne mogu da pipnem, a trece mi se cini mekano na dodir. Al i to mi je majstor rekao da je normalno, jer ta dva sto ne mogu da pipnem treba da postanu tvrdja, a ovo ne toliko.
Na dihtungu se ne vidi gdje je progorio, majstor kaze da nije bilo do dihtunga, mada mu je cudno odakle ona rdja sa slike ako je dihtung dobar. A posto je problem i dalje prisutan i nakon zamjene dihtunga, definitivno nije do njega.
Da li preporucujete da odem u ovlasceni servis u NBG, Autocacak? Racunam da oni imaju najbolju opremu i strucnjake za skode?
Evo jos nekih slika koje bi Vam mogle biti zanimljive:
  • Vozi: Skoda Octavia

Na mreži wkobre

Odg: Gubitak rashladne tecnosti na posudi
« Odgovor #6 poslato: 20. Nov, 2022. 18:21 »
Heating matrix/core. Kod nas bi to bilo izmenjivač toplote/grejač. Izgleda kao mali hladnjak. Menja se iz kabine. Nisam majstor, ali dešava se ljudima zbog toga da gube rashladnu tečnost, da ključa i izbija.
  • Vozi: Škoda Superb combi 2.0tdi 150hp L&K

Van mreže TorimaZapočeo temu

Odg: Gubitak rashladne tecnosti na posudi
« Odgovor #7 poslato: 20. Nov, 2022. 18:42 »
Meni ne radi grijanje u kabini, samo duva ladno. A na dijagnostici pise da je otislo nesto sto otvara I zatvara neku klapnu, pa sam to pripisao tome. A otkud izduvnih gasovi ako je do malog hladnjaka?
  • Vozi: Skoda Octavia

Na mreži wkobre

Odg: Gubitak rashladne tecnosti na posudi
« Odgovor #8 poslato: 21. Nov, 2022. 10:08 »
To ima neke veze i sa regeneracijom. Ako u kabini duva hladno, to takođe ukazuje na taj grejač. Na stranim forumima svi se kunu u zamenski deo Nissens, jer originalni dovodi vremenom do istog problema. Evo ostaviću link, neki čovek je motor zamenio da bi na kraju došao do ovoga.

https://forums.tdiclub.com/index.php?threads/coolant-blown-out-from-expansion-bottle.483783/page-2
  • Vozi: Škoda Superb combi 2.0tdi 150hp L&K

Na mreži wkobre

Odg: Gubitak rashladne tecnosti na posudi
« Odgovor #9 poslato: 21. Nov, 2022. 10:17 »
Samo još jedno pitanje, imate li climatronic? Imam trik za to kako da se resetuje i kalibriše... ukoliko su se ona zakrilca zaglavila negde. Mada to neće vratiti grejanje svakako (valjda).
  • Vozi: Škoda Superb combi 2.0tdi 150hp L&K

Na mreži Ljuba

Odg: Gubitak rashladne tecnosti na posudi
« Odgovor #10 poslato: 26. Nov, 2022. 13:37 »
Ovo je slucaj da se covek pocese po glavi  :))
Aj da se vratimo malo na pocetak..
Sve je krenulo tako sto ti je pukla spojka na "malom hladnjaku". Na koji hladnjak tacno mislis?
Drugo, spominjes ventil na posudi rashladne tecnosti, nikako mi nije jasno o kakvom ventilu pricas, mozes li fotografisati taj ventil?
Trece, kojom metodom je majstor utvrdio da ima izduvnih gasova u rashladnoj tecnosti?
Sto se tice ideje da menjas servis - podrzavam. Nisam siguran da ce ti Autocacak pomoci koliko sam siguran da ce debelo naplatiti sat rada. A da ti savetujem servis ni to ne zelim jer sam se opekao sa "proverenim" majstorima vise puta.
  • Vozi: Fabia 2

Van mreže TorimaZapočeo temu

Odg: Gubitak rashladne tecnosti na posudi
« Odgovor #11 poslato: 28. Nov, 2022. 13:27 »
Pukla mi je plastika na ovom: https://cdn.proxyparts.com/parts/101332/14027137/large/7dea06a7-2993-4917-968e-f47da4885979.jpg
Broj dijela je: 5q0122291p

Ventil je na cepu, pa on propusti kroz otvor na posudi, a posljedica toga je na slici posude koju sam okacio. Oznacio sam gdje posuda pusti.

Utvrdio je sa nekim instrumentom koji stavi na posudu umjesto cepa i ceka da tecnost promjeni boju. Kod mene je tecnost malo promjenila boju, tako da nije bas da ima dosta co2 ali nesto ga ima. I to sam okacio sliku. Drugi majstor kaze da je to malo promjenilo boju tako da ne mora da znaci da je dihtung glave. Test je isto pokazao i kod drugog majstora nakon zamjene dihtunga glave, isto je malo promjenilo boju.

Wkobre, hvala ti za link do foruma. Procitao sam sve i meni se isto desavalo kao nekima na tom forumu, da izbacuje otprilike samo kad radi dpf regeneraciju i da se pocelo desavati nakon sto je stavljena nova vodena pumpa. Danas sam odvezao da se zamjeni hladnjak kabine, pa cu vidjeti da li je do toga.
Tu kalibraciju sam uradio stiskom na ona dva dugmeta.
  • Vozi: Skoda Octavia

Na mreži Ljuba

Odg: Gubitak rashladne tecnosti na posudi
« Odgovor #12 poslato: 28. Nov, 2022. 19:26 »
Ono pa jes', nije mnogo promenila boju, negooo jel smem da postavim glupo pitanje..
Da tebi nije samo cep vrisn'o?
Koliko znam on sluzi kao sigurnosni ventil da otpusti pritisak u sistemu kad dođe do kuvanja a tebi cajger pokazuje normalnu temperaturu, creva nisu tvrda - reklo bi se ne nabija kompresiju u rashladnu tecnost a na cepu curi pa curi..
  • Vozi: Fabia 2

Na mreži wkobre

Odg: Gubitak rashladne tecnosti na posudi
« Odgovor #13 poslato: 28. Nov, 2022. 22:57 »
Nema na čemu, nadam se da će rešiti problem! Bukvalno nemam drugu ideju ukoliko nije to u pitanju. Srećno.
  • Vozi: Škoda Superb combi 2.0tdi 150hp L&K

Na mreži wkobre

Odg: Gubitak rashladne tecnosti na posudi
« Odgovor #14 poslato: 02. Dec, 2022. 09:30 »
Da li je sada sve kako treba? I da li je ugrađen taj zamenski Nissens ili nešto drugo?
  • Vozi: Škoda Superb combi 2.0tdi 150hp L&K



Pretraga foruma [Google]