Autor Tema: Skidanje smole od borova  (Pročitano 225 puta)

0 članova i 18 gostiju pregledaju ovu temu.

Na mreži FbiaZapočeo temu

Skidanje smole od borova
« poslato: 04. Jul, 2024. 18:36 »
Neko ce sigurno imati isti problem pa evo mog iskustva.
Auto je bio parkiran ceo jedan da ispod borova. Kada je trebalo da krenem vidim dvadesetak debelih kapi smole po soferki, krovu i desnoj bocnoj strani. Ove debele kapi smole kada sam pipnuo prstima nisam nikako mogao da skinem sa ruke (krpa, vlazne maramice, nista) tek nekako mehanicki trljanjem i ne sasvim. Ova smola najvise podseca na superlepak pa ako vam se nekad superlepak zalepio za prste osecaj je isti. Nisam imao vremena pa tek za dan dva odem u perionicu. Efekat nikakav, kapi i dalje onako debele i lepljive. U perionici kazu nemaju nikakvo sredstvo za to pa da probam sam alkoholom, acetonom ili necim vec. Pogledam internet u medjuvremenu i krenem da probam ovo i ono. Da skratim situacija je sledeca. Ako auto stoji na suncu smola omeksa i prvo moze da se skine mehanicki parcetom krpice. Nikako ne trljati jer ce smola samo da se razmaze. Ako aut nije na suncu i toploti smola je tvrdja i ne moze ni mehanicki da se skine. Dalje, posle mehanickog skidanja i dalje ostaje jedan deo smole zalepljen. Taj deo sam pokusao da skinem sa cistim alkoholom i to je islo jako tesko i sporo a nakon toga je ostajala skrama na povrsini (bez obzira na ispiranje vodom). Ono sto je imalo odlican efekat jeste uljani aceton za skidanje laka sa noktiju. Medjutim i nakon toga je ostajala tanka mutna skrama na povrsini. Ovo se posebno videlo na soferki a na limu skoro nista. Posle acetona sam dodatno ispirao vodom (da eventualno ne bi aceton ostetio podlogu). Jos jedno puskiranje i to je to. Citao sam na netu za zejtin, WD40, maslinovo ulje pa cak margarin i svinjsku mast ali nisam hteo da se zezam sa tim da ne ostanu fleke na kederima, plasticnim lajsnama itd. Na srecu ne vidim ostecenje na laku iako je proslo 3 dana od padanja smole.
  • Vozi: Fabia 1.0 tsi, 110 ks?

Na mreži wkobre

Odg: Skidanje smole od borova
« Odgovor #1 poslato: 04. Jul, 2024. 20:45 »
Iskreno nisam ni čitao post, rešenje je sledeće: NE DIRAJ NIŠTA! Nažalost do zime ćeš morati da se strpiš i onda se skine jako lako kada padne temperatura.  ;)

Edit: do te mere lako, da može i samo da otpadne.
  • Vozi: Škoda Superb combi 2.0tdi 150hp L&K

Van mreže Peja

Odg: Skidanje smole od borova
« Odgovor #2 poslato: 04. Jul, 2024. 20:46 »
Alkohol
  • Vozi: Kodiaq 2.0 TDI DSG FWD, Hyundai i20 BC3, Dacia Logan 1.4 MPI

Na mreži BALKANIJA

Odg: Skidanje smole od borova
« Odgovor #3 poslato: 04. Jul, 2024. 21:19 »
medicinski benzin i tfnu po tufnu !

Van mreže hirurg

Odg: Skidanje smole od borova
« Odgovor #4 poslato: 04. Jul, 2024. 21:34 »
Jesi siguran za medicinski benzin, on je mnogo agresivan....

Van mreže bgdvinko

Odg: Skidanje smole od borova
« Odgovor #5 poslato: 04. Jul, 2024. 21:42 »
Samo idi svinjskom masti kad je auto na suncu pa se to malo omeksa. Posle izbrisi i operi samponom masnocu ako je sta ostalo od brisanja. Menjaj vise krpica da sto manje razmazujes to sto vec obrises sa predhodnom krpom.
  • Vozi: Skoda fabia 1.2 htp 2007

Na mreži oflogic

Odg: Skidanje smole od borova
« Odgovor #6 poslato: 05. Jul, 2024. 00:57 »
Jesi siguran za medicinski benzin, on je mnogo agresivan....

Skida smolu ali zato treba lagano sa njim. 
  • Vozi: Kamiq 1.5 TSI DSG

Van mreže zoranius

Odg: Skidanje smole od borova
« Odgovor #7 poslato: 05. Jul, 2024. 08:06 »
Nikako ne probajte sa hrapavim delom sunđera za sudove. Vrlo lako skine farbu, ne pitajete kako znam. Meni je na kraju uspelo sa alkoholom imekom krpicom.
  • Vozi: Superb 2.0TDI Ambition +

Na mreži FbiaZapočeo temu

Odg: Skidanje smole od borova
« Odgovor #8 poslato: 05. Jul, 2024. 09:35 »
Drugari, svaka informacija na forumu je dobrodosla a nekome moze da bude dragocena i spasonosna. Ipak treba napisati "ja mislim da ..." ili "cuo sam od drugara..." ili "video sam licno" ili "cuo sam od kolege" ili " probao sam licno".... jedino tako moze da se proceni pouzdanost informacije. Ono sto sam vam ja napisao je iz licnog iskustva od pre par dana. Voleo bih da cujem (a da bude pouzdano) da je neko koristio nesto sto je bolje od uljanog acetona.
Ono sto je wkobre napisao mislim da je zaista moguce (smola se zimi stvrdne i zbog razlicitog temperaturnog skupljanja otpadne ili lako se skine sa auta), problem je da li ce u medjuvremenu doci do neke reakcije izmedju smole i laka (bilo da medjusobno izreaguju, pomesaju se, bilo da smola razjede, rastvori deo laka itd.). Drugi je problem sto do zime treba gledati onu ruznu smolu, pa jos ako zena zalepi suknjom, ili je nesto drugo razmaze. U mom slucaju bilo je nemoguce da se ukljuce brisaci...
  • Vozi: Fabia 1.0 tsi, 110 ks?

Na mreži wkobre

Odg: Skidanje smole od borova
« Odgovor #9 poslato: 05. Jul, 2024. 10:04 »
Govorim iz ličnog iskustva jer mi je auto bio parkiran 2 dana ispod drveta i to je bio pakao koliko smole je bilo. Nisam probao ni jednim sredstvom osim što sam redovno prao auto, a to se jednostavno nije skidalo. Kada je zahladnelo sve je otpalo i lak je bio bez ikakvog oštećenja, fleka ili potrebom za poliranjem.
  • Vozi: Škoda Superb combi 2.0tdi 150hp L&K

Na mreži zzeelljjkkoo

Odg: Skidanje smole od borova
« Odgovor #10 poslato: 05. Jul, 2024. 10:15 »
Имам слично искуство. У лето ми је пало доста тих капљица смоле са неког дрвета. И док сам ја размишљао и прикупљао савете шта и како, дошла зима, то се скорило и после само отпало, без икаквих знакова да је уопште било на колима.  :)
  • Vozi: Fabia IV 1.0 MPI 80ks Ambition 2023

Na mreži sheytan

Odg: Skidanje smole od borova
« Odgovor #11 poslato: 05. Jul, 2024. 10:18 »
Ja sam nedavno uspeshno odradio to, ali se ne setjam s chim - da l sa Sonax sprejem za mrlje od insekata, ili sa odmashtjivachem kochnica... znam da je ishlo lako, dok sa drugim - nikako  :(
  • Vozi: Forester 2.0 2008., Tucson 1.6T 2023.

Na mreži FbiaZapočeo temu

Odg: Skidanje smole od borova
« Odgovor #12 poslato: 05. Jul, 2024. 10:20 »
Govorim iz ličnog iskustva jer mi je auto bio parkiran 2 dana ispod drveta i to je bio pakao koliko smole je bilo......
Super, sad je sve jasno, mnoge ces spasiti nerviranja i brige.
  • Vozi: Fabia 1.0 tsi, 110 ks?

Van mreže observer

Odg: Skidanje smole od borova
« Odgovor #13 poslato: 05. Jul, 2024. 10:25 »
U mom slucaju bilo je nemoguce da se ukljuce brisaci...

Ah pa ako je na staklu onda je lako - ja sam skidao ziletom (ista fora kao kad skidate registracione nalepnice) pa onda alkohol na vlaznoj maramici (samo zato sto nisam hteo da mastim sa wd-40).

Na karoseriji sam skidao kombinacijom alkohol + vlazna maramica (ali to nisu bile velike kapi - prečnik je bio možda max 4mm).
  • Vozi: VW Golf 7 1.2 TSI Trendline 2017



Pretraga foruma [Google]