Pretraga foruma [Google]


Autor Tema: CLIMATRONIC, automatska klima kod F4  (Pročitano 371 puta)

0 članova i 3 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže FbiaZapočeo temu

CLIMATRONIC, automatska klima kod F4
« poslato: 19. Jul, 2024. 13:31 »
CLIMATRONIC, automatska klima kod F4.
Cudi me da niko nista nije pitao u vezi toga jer sam se proslog leta zalio u vezi klima uredjaja... S obzirom koliko je bilo vruce poslednjih nedelja, ja cu biti dosledan pa cu napisati nesto o tome posle ovogodisnjeg iskustva. Ima jos nekoliko vlasnika F4 na forumu pa ce valjda i oni izneti svoje iskustvo. Moja Fabija cesto stoji na suncu i cesto moram da je poteram tako usijanu. Naravno   pre kretanja predhodi par minuta luftiranja sa otvorenim vratima. Cak i u tim uslovima klima nakon nekoliko minuta od polaska uspeva da ohladi kabinu. Tu ide glavna mana klime. Da bi ohladila auto moram da drzim ventilator skoro na maksimumu ili na maksimumu. Mana je u tome sto je ventilacija jako bucna pri toj brzini. Ocigledno su lose projektovali kanale, otvore i sam ventilator. Buka je prevelika i neprijatna i ovaj problem bih oznacio kao najvecu tehnicku manu F4 u njenom koriscenju. Na srecu posle 15 minuta sve je rashladjeno i brzinu ventilatora mogu da spustim na jednu trecinu i onda je to prihvatljiva buka (jedva prihvatljiva rekao bih). Zakljucio bih da je klima dovoljno "jaka", vrsi posao ali je previse bucna za ono za sta je namenjena. Stvarno steta za klimu jer ni jednu drugu znacajnu tehnicku primedbu nemam za F4 (osim za zadnja svetla sto sam ranije pominjao pa da ne ponavljam).
  • Vozi: Fabia 1.0 tsi, 110 ks?

Na mreži zzeelljjkkoo

Odg: CLIMATRONIC, automatska klima kod F4
« Odgovor #1 poslato: 19. Jul, 2024. 13:52 »
Да ли ти Climatronic ради у стандардном моду или у моду за Hot countries?
Да ли то можеш мењати негде кроз мени?

Код нас на Ф4 је мануелна и у принципу смо задовољни, али с обзиром да ретко када имамо вожње дуже од 20-25 минута, највише око 15 минута, ја климу ретко и палим, поготово ако је Ф стајала пар сати на чистом сунцу.
  • Vozi: Fabia IV 1.0 MPI 80ks Ambition 2023

Van mreže FbiaZapočeo temu

Odg: CLIMATRONIC, automatska klima kod F4
« Odgovor #2 poslato: 19. Jul, 2024. 13:59 »
Da, zaboravih da navedem jos jednu manu automatske klime u F4. Nema dugmeta za rucno doterivanja brzine ventilatora. Ja cesto petljam oko brzine ventilatora jer cim dodje do dovoljnog rashladjivanja ja zelim da smanim brzinu vetilatora (zbog buke). Tako da u vrucima danima meni je na Boleru stalno otvoren ekran sa raznim komandama doterivanja klime. Olaksavajuca okolnost je sto automatska klima ima taster "menu" sto je u stvari precica da se na Boleru odmah ukljuci stranica sa svim komandama vezanim za klimu (na srecu ima jos par tastera a najvazniji za recirkulaciju...). Ipak to je jedan pokret vise i tu je rucna klima u prednosti. Ako rucna klima jednako dobro hladi rekao bih da je ona u prednosti.

Za ZZeljka. Nemam pojma, mislim da nemam to podesavanje za "hot countries". Steta je da ne ukljucujes klimu pa cak i na kracim distancama. Prvo, dobro je da radi, pogotovo dok smo u garanciji, drugo ove nove klime ne uticu mnogo na potrosnju. Ja po ovoj vrucini ne bih mogao bez klime. Pakleno, otvoris prozor, vazduh vreo a cesto jako prljav od saobracaja u gradu... Klima je spas...
« Poslednja izmena: 19. Jul, 2024. 14:05 Fbia »
  • Vozi: Fabia 1.0 tsi, 110 ks?

Na mreži zzeelljjkkoo

Odg: CLIMATRONIC, automatska klima kod F4
« Odgovor #3 poslato: 19. Jul, 2024. 14:24 »
Написао сам за себе да ретко укључујем климу, син и супруга редовно возе под климом.
Не радим то због потрошње, већ због неке навике да избегавам те шокове екстремно топло - екстремно хладно, поготово кад имам у кратком времену неколико вожњи и излазака, и где се због тих промена више ознојим него кад возим без климе, уз отворене прозоре.

Ова опција Hot countries се онда може искодирати. По опису опције то би требало да значи да клима 30% јаче хлади него у стандардном моду. Једино нисам разлучио да ли то значи да на неку фору заиста прави 30% хладнији ваздух или брже олађава ваздух или вентилатори јаче раде или нешто четврто или све напред наведено заједно.
  • Vozi: Fabia IV 1.0 MPI 80ks Ambition 2023

Van mreže FbiaZapočeo temu

Odg: CLIMATRONIC, automatska klima kod F4
« Odgovor #4 poslato: 19. Jul, 2024. 15:21 »
Jasno za tebe samo me cudi da se tvoji nisu zalili na buku ventilatora i duvanja.
To sa kodiranjem zvuci interesantno, mozda jednog dana...
Sta Neskela kaze? Trebalo bi malo da doda svoje utiske. Doduse njega muce ozbiljniji problemi sa rupama od grada...
  • Vozi: Fabia 1.0 tsi, 110 ks?

Na mreži zzeelljjkkoo

Odg: CLIMATRONIC, automatska klima kod F4
« Odgovor #5 poslato: 19. Jul, 2024. 15:31 »
Ма шта зна дете и жена шта је бука!  =))
  • Vozi: Fabia IV 1.0 MPI 80ks Ambition 2023

Van mreže fobia24

Odg: CLIMATRONIC, automatska klima kod F4
« Odgovor #6 poslato: 19. Jul, 2024. 17:55 »
Evo i mene zanima misljenje ostalih jer to sto navodis za fabiju jeste iritirajuce ako nije subjektivni osecaj. Meni u obe oktavije klima odmah krece da hladi na puno, samo sto su ventalicioni otvori na oktaviji 4 prenisko. Bilo bi daleko bolje da su vislje.
Nove klime nista maltane ne uticu na snagu motora kao stare, a ni na potrosnji ne vidim ni najmanju promenu osim u leru (potrosnja na sat). Meni je klima uvek ukljucena leti pa makar napolju bilo i 20 stepeni ako je suncano.
Na zeninom kliu 4 dci klima radi dosta slabije i ako je skoro servisirana komplet. Treba dosta vremena da pocne da hladi i u leru posle minut rada maltane jedva hladi.

Na mreži maradona

Odg: CLIMATRONIC, automatska klima kod F4
« Odgovor #7 poslato: 19. Jul, 2024. 18:53 »
Na zeninom kliu 4 dci klima radi dosta slabije i ako je skoro servisirana komplet. Treba dosta vremena da pocne da hladi i u leru posle minut rada maltane jedva hladi.
Ista priča kod mene na Megane 3.
  • Vozi: Škoda Superb 3 140KW TDI DSG

Na mreži Lufti

Odg: CLIMATRONIC, automatska klima kod F4
« Odgovor #8 poslato: 19. Jul, 2024. 19:41 »
Ja na skali imam tu istu automatsku klimu i moje iskustvo je pozitivno. Ono sto sam primetio je da ako zelim da je moj subjektivan osecaj 22°C u kabini, onda moram da je nasetujem na 23°C tj. zbog velikih otvora luftera klima hladi bolje od one temperature koja je podesena na display-u. Ni ja nemam potenciometar za stelovanje brzine ventilatora ali se to lako resava putem prebacivanja rada u AUTO mod i manuelnog setovanja temperature, drugim recima, kada je u kabini bas vruce, kao sto je ovih dana slucaj, nasetujem nizu temp i posle par minuta je podignem na nekih 25, 26°C i ona sama odradi posao bez potrebe za manuelnom promenom brzine ventilatora. I mene je u pocetku to odsustvo tastera nerviralo dok nisam skapirao da AUTO mod funkcionise perfektno.
Meni licno ne smeta sto se jace cuje ventilator tih par minuta kada je potrebno brzo ohladiti kabinu na ovim temperaturama...naravno pod pretpostavkom da su u skali i fabiji istovetni klima uredjaji sto pretpostavljam da jesu, prakticno ista klasa automobila, cenovno pogotovo...
  • Vozi: Škoda Scala 1.0 TSI

Van mreže FbiaZapočeo temu

Odg: CLIMATRONIC, automatska klima kod F4
« Odgovor #9 poslato: 19. Jul, 2024. 21:03 »
Hvala Lufti. To sto si napisao zvuci mi obecavajuce pa cu bas tako da probam (sa promenom temperature na potenciometru a da ne ukljucujem menu na Boleru...).  AUTO mod kako ga ti koristis + potenciometar za temperaturu je resenje. Hvala jos jednom, sitnice daju resenje. I da, otvori su nazalost dosta nisko a oni bocni (kod F4) pocinju da se zatvaraju ako ih usmeris prema sedistima (umesto da stoje okrenuti prema prozorima). Inace klima deluje ubedljivo osim ove prevelike buke ventilatora i strujanja vazduha, ali i to je stvar licnog dozivljaja. Mene nervira jer ta buka utice na muziku a i na razgovor sa putnikom. Ovde ide jedna moja licna zanimljivost. Dugo nisam ukljucivao muziku jer sam uzivao u zvuku motora i tihoj kabini kod moje Fabijice  ;)
  • Vozi: Fabia 1.0 tsi, 110 ks?

Na mreži Lufti

Odg: CLIMATRONIC, automatska klima kod F4
« Odgovor #10 poslato: 19. Jul, 2024. 21:19 »
Eto odgovora zasto cujes ventilator!
Ukljuci muziku pre klime i taj problem ce biti resen.
Salim se, naravno...mislim da je pre u pitanju subjektivni osecaj i nadam se da ces na gore opisan nacin resiti problem.
  • Vozi: Škoda Scala 1.0 TSI

Na mreži Ljuba

Odg: CLIMATRONIC, automatska klima kod F4
« Odgovor #11 poslato: 20. Jul, 2024. 00:44 »
Pretpostavljam da bi ugradnja ovakvog kontrolnog panela resila problem..
  • Vozi: Fabia 2

Van mreže FbiaZapočeo temu

Odg: CLIMATRONIC, automatska klima kod F4
« Odgovor #12 poslato: 20. Jul, 2024. 08:18 »
Da, to bi bilo odlicno. Inace tako izgleda moj kontrolni panel osim sto nema ta dva tastera za ventilator. Najbolje resenje je da se brzina ventilatora regulise okretanjem potenciometra, na slici to su ta dva okrugla dugmeta za doterivanje temperature (levo i desno) i sto je Lufti predlozio da se koristi posredno za ventilator
  • Vozi: Fabia 1.0 tsi, 110 ks?

Van mreže FbiaZapočeo temu

Odg: CLIMATRONIC, automatska klima kod F4
« Odgovor #13 poslato: 20. Jul, 2024. 17:57 »
Isprobano danas po Luftijevom receptu i koriscenje mnogo komfornije. Potenciometri za odredjivanje temperature (okretanje srebrnih prstenova) su u direktnoj proporciji sa brzinom ventilatora. Taster "menu" i Bolero nisu potrebni pa je koriscenje jednostavnije. Buka ventilatora je i dalje tu ali je sve jednostavnije i brze se regulise pa i rashladjenje. Hvala Lufti  bravo2
  • Vozi: Fabia 1.0 tsi, 110 ks?

Na mreži Lufti

Odg: CLIMATRONIC, automatska klima kod F4
« Odgovor #14 poslato: 20. Jul, 2024. 19:55 »
Nema na cemu!
Ukoliko je zamena kontrolng panela sa redizajnirane skale plug&play na stari model onda se isplati kupiti ga i dobiti opciju manuelnog podesavanja brzine ventilatora mada ponovaljam, ako se ukljuci automatski mod, on sve sam odradi.
  • Vozi: Škoda Scala 1.0 TSI