Autor Tema: Saveti za motorna ulja. Piše STALKER (vidi prvu poruku!)  (Pročitano 218877 puta)

0 članova i 29 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže shuxx

Odg: Saveti za motorna ulja. Piše STALKER (vidi prvu poruku!)
« Odgovor #585 poslato: 14. Mar, 2019. 17:04 »
Sklopi VW sa nekim proizvodjacem dogovor. Daju svoj sertifikat. Dobiju debele rabate. A narod kupuje Originalno VW ulje po npr duplo vecoj ceni nego sto ga moze naci .....

Mi za vijcane kompresore koristimo Castroll ulje a Atlas Copco ulje kosta duplo vise....

Sent from my SM-A320FL  

  • Vozi: Škoda Fabia MK II 1.4 TDI

Van mreže ivanm

Odg: Saveti za motorna ulja. Piše STALKER (vidi prvu poruku!)
« Odgovor #586 poslato: 14. Mar, 2019. 17:12 »
Originalno VW ulje treba da je Fuchs :) Za menjacko sam 100% siguran da im Fuchs flasira. Uzeo sam za 3 auta isto ulje posle dosta googlanja... Jedino sto je dobro i sto je zapravi ono sto iz "istog bureta" ide za VW a po visestrukoj ceni je taj Fuchs Sintofluid fe 75w. To je za 6-stepene manuelne menjace, a i za neke 5-stepene recimo kao sto imam u Lupo 3L.... Jedan litar je oko 900din dok je u vw flasici identicno ulje oko 3500din...

Sto se tice Pertonas ulja, hteo sam reci da je sigurno jako dobro, cim imaju para da sponzorisu najbolji tim u F1....


Sent from my iPhone  Pro

Van mreže Stalker

Odg: Saveti za motorna ulja. Piše STALKER (vidi prvu poruku!)
« Odgovor #587 poslato: 14. Mar, 2019. 21:51 »
Uglavnom je Fuchs, ali nije bio oduvek (i verovatno zauvek).
Ironija je da VW dobija ulje povoljnije nego krajnji kupac a prodaje ga duplo skuplje.
(da, primer kompresora je još jasniji)
Kako god, kao što neko reče za Skodu jedno, za VW drugo, Seat treće ... (možda ne u isto vreme ali ne menja suštinu). Zaključak je (valjda) jasan (a već smo to apsolvirali): ne postoji samo jedno jedino ulje za neki motor, i nema (tog) "apsolutno najboljeg". Naročito u poslednih 10 do 15 god. od kada su ACEA standardi detaljnije definisali kvalitet ulja, a dodatno proizvođači odobrenjima (uglavnom minorna proširenja ACEA).
U svakom slučaju, svako ulje sa odobrenjem je više nego o.k. (čak i sa "nivoom kvaliteta" ako je pouzdana firma).
Ne treba bacati gomilu novca na brend, nisu sva ulja (baš) ista ali razlike su u nijansama (a cena nije).
Dobro, i brend nešto znači ali vredi tek umereno veću cenu.

Van mreže srgarobocap

Odg: Saveti za motorna ulja. Piše STALKER (vidi prvu poruku!)
« Odgovor #588 poslato: 14. Mar, 2019. 22:21 »
Poštovani gospodine Stevo,
Imam jedno pitanjce za vas. Posedujem skoda octaviu 1.9 tdi, 81kW,2003god,mk1,motor kodne oznake ASV. Auto je presao 340000+ km nisam siguran u odgovor bivseg vlasnika. Upravo je reparirana turbina i ceka ugradnju. Zamena ulja i filtera me muči. U motoru je trenutno castrol magnetic 10w-40. Ovo ulje točim od kako sam kupio auto (već evo dve zamene na svakih 10000km), po preporuci majstora, neznam koje je ulje točio prethodni vlasnik. Obzirom da sam skroz zaboravio na ispiranje motora pre zamene ulja i remontovane turbine,serviseri u turbo servisu su me podsetili da je preporuka isprati karter pre zamene ulja i ugradnje turbine. Po defektazi turbine kako oni navode motor je u korektnom stanju,osovinicu je ostetila prljavstina iz kartera najverovatnije  "penzionerska" voznja bivseg vlasnika i moja koje su skroz zapusila varijabilnu geometriju i blokirale aktuator na turbini. Razmišljam se šta mi je činiti. Očistićemo karter pri zameni ulja i filtera to je sigurno, a sto se ulja tiče razmišljam se da predjem na liqui moly 10w-40 (zlatna boja pakovanja od 5 litara, 505.00) ili liqui moly mos2 10w-40. Molim za savet i preporuku odgovarajućeg ulja koje bi odgovarale mom motori i njegovoj kilometraži. Unapred Vam se zahvaljujem. 
Saša

Послато са SM-J510FN  

  • Vozi: Skoda Octavia 1.9 TDI mk1

Van mreže ivanm

Odg: Saveti za motorna ulja. Piše STALKER (vidi prvu poruku!)
« Odgovor #589 poslato: 15. Mar, 2019. 15:52 »
Ja sam hteo da pitam koliko je bitno menjati ulje posle godinu dana, u koliko se ne predju km... Da li je to ulje za menjanje? Konkretno u mom slucaju, sipano je ulje 507.00 i auto se nije vozio pola godine.Dakle za godinu dana presso je  6000km. Da li je to ulje koje je stajalo u karteru 6 meseci za menjanje?


Sent from my iPhone  Pro

Van mreže zare

Odg: Saveti za motorna ulja. Piše STALKER (vidi prvu poruku!)
« Odgovor #590 poslato: 15. Mar, 2019. 17:55 »
Sta se dogadja sa G-Enegry uljima? Nema ih na Nis pumpama i kazu da ih vise nece dobijati. Nisam gledao na Gasprom pumpama da li ih i dalje ima?

Van mreže srgarobocap

Odg: Saveti za motorna ulja. Piše STALKER (vidi prvu poruku!)
« Odgovor #591 poslato: 18. Mar, 2019. 11:56 »
Ivanm,

Ako se ne varam g-din Steva je u nekom od postova već pisao o razlozima zbog kojih je preporučljivo menjati ulje jednom godišnje bez obzira na pređenu kilometražu. Nema sumnje da ulje nije izloženo istim uticajima kada je u motoru (iako se auto nije vozio) ili kada je fabrički zapakovano i odloženo u skladištu / magaciju ili na polici u radnji. Sve u svemu filter + 4 do 5 litara ulja je mnogo jeftinije nego zaprljanim uljem podmazivati turbo (reparacija turba = 250 - 300 €, filter + ulje = 4500 din, majstorske ruke = 50 €). Sve su to visoko turažne mašine o kojima treba brinuti na vreme. A da ne pričamo o kvalitetu goriva. Zameniš filter i ulje jednom godišnje i voziš i ne brineš  :)

Veliki pozdrav!

Saša
  • Vozi: Skoda Octavia 1.9 TDI mk1

Van mreže ivanm

Odg: Saveti za motorna ulja. Piše STALKER (vidi prvu poruku!)
« Odgovor #592 poslato: 18. Mar, 2019. 14:56 »
Za 507.00 kazu da moze da se menja na 2god. pa zbog toga pitam...


Sent from my iPhone   Pro

Van mreže fobia24

Odg: Saveti za motorna ulja. Piše STALKER (vidi prvu poruku!)
« Odgovor #593 poslato: 18. Mar, 2019. 18:03 »
Ja sam hteo da pitam koliko je bitno menjati ulje posle godinu dana, u koliko se ne predju km... Da li je to ulje za menjanje? Konkretno u mom slucaju, sipano je ulje 507.00 i auto se nije vozio pola godine.Dakle za godinu dana presso je  6000km. Da li je to ulje koje je stajalo u karteru 6 meseci za menjanje?


Sent from my iPhone  Pro
Ja sam u prethodnoj mazdi koristio premium ulje, Motul 8100 Eco clean+ i menjao sam ga na godinu dana jer je to bio drugi auto tada. Jednom kada sam radio velike zahvate na kolima menjao sam isto ulje posle godinu dana i ako je prešlo samo 1900km.

Van mreže ivanm

Odg: Saveti za motorna ulja. Piše STALKER (vidi prvu poruku!)
« Odgovor #594 poslato: 18. Mar, 2019. 18:28 »
Ok. Ubediste me cas. Narucio sam Castrol Edge 5w40 505.01 Zadnja 2 puta sam sipao 0w30 507.00 po fabrickoj specifikaciji... Ipak da promenim jer ga troskari po malo...


Sent from my iPhone   Pro

Van mreže Stalker

Odg: Saveti za motorna ulja. Piše STALKER (vidi prvu poruku!)
« Odgovor #595 poslato: 19. Mar, 2019. 14:28 »
Ovo za Castrol je o.k. (mislim da sam o tome već pisao).
***
Izvinjenje za promenu ulja na godinu ili dve (video sam pitanje, ali danas-sutra pa ... inače do sredine sledeće nedelje sam prezauzet (blago rečeno)).
Može se menjati i na dve godine, ALI malo pređenih km NE mora da bude prednost već je NAJČEŠĆE mana (tj. bolje menjati na 25000km i dve godine nego 5000km i dve godine).
Već je (negde) bilo o ovome (više puta, ali možda ne i na Skoda forumu): izgleda paradoksalno ali zapravo nije.
5000km za dve godine obično podrazumeva kratke relacije (i to ne svakodnevne). Pravi recept za propast (ulja).
Dakle, ako je tih 5000km pravljeno na pristojno dugim relacijama (preko 20 km u proseku, dakle većim delom sa motorom zagrejanim na radnu temperaturu) nije problem promeniti ulje na dve godine (kako je propisano).
Ako je sve to u gradu (kreni-stani) onda je to ulje "puno" vode, manje čisto i u lošijem stanju nego da je pređeno duplo više (kako god to zvučalo, ako ništa drugo dugo vremena stoji sa verovatno više vode i goriva u sebi od dozvoljenog).
Tako da ... ko kako hoće. Nije baš ni mali trošak. Ako se tako nastavlja, treba samo jednom u mesec dana auto malo provozati (van grada) i onda nije problem promena i na dve god. (gde je tako propisano).
Inače, u principu je bolje menjati na godinu dana (kod većine automobila je MUST, a i kad nije bolje je, kao što neko reče  nije to isto kao i kad stoji u (neotvorenoj, pa i otvorenoj) ambalaži).
Najkraće rečeno: nije strašno ni ako se ne promeni, lični savet - promeniti (makar na 1,5 god.).
Pozz

Van mreže ivanm

Odg: Saveti za motorna ulja. Piše STALKER (vidi prvu poruku!)
« Odgovor #596 poslato: 22. Mar, 2019. 17:20 »
Zanima me sta mislite o ovakvim testovima? Meni je ovo cista glupost.... Ali ipak je Motul "pojeo" ovaj elser a Repsol nije
https://youtu.be/hbMIz56FQUc


Sent from my iPhone   Pro

Van mreže ivanm

Odg: Saveti za motorna ulja. Piše STALKER (vidi prvu poruku!)
« Odgovor #597 poslato: 22. Mar, 2019. 17:28 »
https://youtu.be/l1yAaoboomA


Sent from my iPhone   Pro

Na mreži mtesic

Odg: Saveti za motorna ulja. Piše STALKER (vidi prvu poruku!)
« Odgovor #598 poslato: 22. Mar, 2019. 19:11 »
Stvarno zanimljivo osmišljen test; da imam tu skalameriju, rado bih uporedio ovo što nalazimo po trgovinama... Meni (kao laiku) ovo deluje uverljivo po pitnju poređenja podmazivanja/smanjivanja trenja. Naravno - postoje i drugi parametri (odvođenje toplote, apsorbovanje nečistoća...).
Hajde da čujemo Stalkera i ostale koji su više u materiji...
  • Vozi: Fabijica MK1 1,2 htp :-)

Na mreži AcoSk

Odg: Saveti za motorna ulja. Piše STALKER (vidi prvu poruku!)
« Odgovor #599 poslato: 22. Mar, 2019. 20:00 »
Ako procitate temu unazad, naci cete, vec je Stalker pricao o tome...
Sve u svemu, nije bas merodavno tj. opisuje samo jednu od karakteristika ulja.



Pretraga foruma [Google]