Autor Tema: Na koliko bara pumpate gume?  (Pročitano 24157 puta)

0 članova i 5 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Beli82

Odg: Na koliko bara pumpate gume?
« Odgovor #15 poslato: 01. Jan, 2015. 13:12 »
Ja uvek zimske punim azotom, pumpam ih na  isti pritisak, i samo prekontrolišem s' vremena na vreme.  Sa azotom već nekoliko zima nisam morao da dopumpavam gume ni grama.
  • Vozi: Fabia MK1 Combi 1.2 HTP-TNG 2006.

Na mreži klisko

Odg: Na koliko bara pumpate gume?
« Odgovor #16 poslato: 01. Jan, 2015. 21:26 »
Da li zimi treba veći ili manji pritisak, ili isti kao leti?
Ja sam verovao da se sa nižim pritiskom bolje probija kroz sneg ali danas sam čitao uputstvo (Octavia A5 2010-05) vezano za to, na strani 207 za zimske piše sledeće: "Vodite računa da je pritisak za 20 kPa (0,2 bara) veći nego kod letnjih pneumatika -> strana 203."
Pri tome je na strani 203 sličica sa poklopca rezervoara na kome je naveden pritisak za letnje.

Ja uglavnom idem na 0,1-0,2 bara više od onog što piše za neopterećen automobil, a kada idem na put sa onda zadnje dignem na plus 0,3. Nikada ni blizu onim ciframa sa poklopca rezervoara za potpuno opterećen automobil.

Mene najviše buni uputstvo za rezervnu gumu. Kaže ovako: "Pritisak u rezervnom točku podesite na najveću predviđenu vrednost pritiska u pneumaticima za vozilo. Pritisak rezervnog točka R 18 iznosi 420 kPa (4,2 bara)."

Da li to neko zaista radi? Ja sam sam jednom rezervu pumpao na 2,5 bara, nikad preko. Moraću da pogledam šta piše na gumama za max pritisak.
  • Vozi: Octavia A5FL 1.9TDI 2010 i Octavia A7FL 1.6TDI 2019

Van mreže vlada320

Odg: Na koliko bara pumpate gume?
« Odgovor #17 poslato: 01. Jan, 2015. 22:43 »
Mene najviše buni uputstvo za rezervnu gumu. Kaže ovako: "Pritisak u rezervnom točku podesite na najveću predviđenu vrednost pritiska u pneumaticima za vozilo. Pritisak rezervnog točka R 18 iznosi 420 kPa (4,2 bara)."

To se odnosi na rezervni točak smanjenih dimenzija, tzv. ćopavac. On se zaista pumpa na tako veliki pritisak.
  • Vozi: Mercedes B180 w245 / ex Fabia mk1 1.4 16v

Van mreže fobia24

Odg: Na koliko bara pumpate gume?
« Odgovor #18 poslato: 06. Avg, 2019. 07:12 »
Prvi put sam posle godinu dana proverio pritisak u gumama na oktaviji 3 RS 19" i napred je bilo 2.2, nazad 2,4 bara. Podigao sam pritisak napred na 2.7, nazad na 2.9. Sada vidim da treba proveravati češće pritisak, barem u 3 meseca. Piše na poklopcu nazad 3.0 ali mi je bilo nelogično da nazad stavim toliko veći pritisak jer nema opterećenja nazad kao napred. Uradio sam setovanje, inače je jednom pre pola godine izbacio upozorenje za nizak pritisak, ali se to resetovalo posle nadogradnje muzike i skidanja kleme.

Na mreži nidza

Odg: Na koliko bara pumpate gume?
« Odgovor #19 poslato: 06. Avg, 2019. 08:41 »
3.0 kad ti je pun gepek, ali ja mislim da toliko nikad nisam naduvao. Ako se voziš uglavnom sam, naduvaj prednje jače, recimo 2.9/2.7.

Sent from my POCOPHONE F1  

  • Vozi: Škoda Octavia RS230 2017, Škoda Octavia 1.5 TSI Style 2021

Na mreži observer

Odg: Na koliko bara pumpate gume?
« Odgovor #20 poslato: 06. Avg, 2019. 09:49 »
Ja sam obicno duvao na 2.8 ali sam posle presao na 3.0 (nek' ide zivot :) )
I napred i nazad jednako.
Mrzi me da cesce kontrolisem gume, zato naduvam na malo vise i miran sam bar 6 meseci.
  • Vozi: VW Golf 7 1.2 TSI Trendline 2017

Van mreže fobia24

Odg: Na koliko bara pumpate gume?
« Odgovor #21 poslato: 06. Avg, 2019. 10:20 »
Ja ću onda na 2.9 napred i 2.8 pozadi. Vozim decu uglavnom, možda još jednu odraslu osobu, a gepek punim samo kada putujem. Nemam ni rezervni točak.

Van mreže srđan1976

Odg: Na koliko bara pumpate gume?
« Odgovor #22 poslato: 10. Mar, 2023. 03:55 »
Da ne otvaram novu temu jer se u ovoj spominje pritisak u rezervnom točku.

Rezervni točak je normalnih dimenzija, na koliko ga treba naduvati ako su ovi na autu naduvani na 2,5 bara?
  • Vozi: Superb II 1.9 Tdi 77kw 2008

Na mreži observer

Odg: Na koliko bara pumpate gume?
« Odgovor #23 poslato: 10. Mar, 2023. 11:20 »
Ja bih i njega na 3.0, ne otvara se prtljažnik svaki dan...
  • Vozi: VW Golf 7 1.2 TSI Trendline 2017

Na mreži cacak

Odg: Na koliko bara pumpate gume?
« Odgovor #24 poslato: 10. Mar, 2023. 22:24 »
octavia 1,9 tdi-205,55,16            letnje-2,1 napred, 2,0 pozadi, pod povecanim teretom 2,3 napred , do 3,0 pozadi 
                                                 zimske-2,3 napred 2,2 pozadi..........................                         
  • Vozi: skoda octavia 1,9tdi 77kw eleganc 2011

Van mreže sale.kriminale

Odg: Na koliko bara pumpate gume?
« Odgovor #25 poslato: 12. Mar, 2023. 00:00 »
Gume se duvaju tako da gazeći deo prijanja uz podlogu punom širinom. Ako gledamo pažljivo, možemo videti da li je to baš tako. Ako se guma troši po ivicama znači da nije dovoljno naduvana. Prednje duvam na 2.4 bara, a zadnje na 2.2 bara. Jednom mesečno duvam gume da bih održavao ove vrednosti. Trudim se da gume budu hladne kada ih duvam. Zagrevanjem u vožnji, vazduh se širi pa i ove oscilacije treba imati u vidu. Prema tehničkom uputsvu trebao bih sve gume da duvam na 2 bara, ali .... Moskva suzama ne veruje. Minimalni pritisak koji obezbeđuje funkciju pneumatika po meni je 1.8 bara dok sam već na 1.7 osetio malo nestabilnosti jednom prilikom. To bi bio i minimum za rezervni točak. Proveravam ga na svakih 4-6 meseci i duvam na 2.4 bara.
  • Vozi: Dacia Logan

Na mreži observer

Odg: Na koliko bara pumpate gume?
« Odgovor #26 poslato: 13. Mar, 2023. 09:25 »
Pa da, tako je, ko češće proverava može da ide na propisan pritisak - ja ga proveravam na svako nikad i onda naduvam na max, pa nek drži :)
  • Vozi: VW Golf 7 1.2 TSI Trendline 2017

Van mreže sale.kriminale

Odg: Na koliko bara pumpate gume?
« Odgovor #27 poslato: 14. Mar, 2023. 19:25 »
Kada se prejako naduva lakše ide volan (ako nemaš servo) pa se još ugreje guma u vožnji što pojača pritisak i možda to i nije strašno ali utiče da imaš malo slabiji "grip" posebno zimi kada ti baš treba. Proklizavao sam i vrteo se po bljuzgi u mlađim danima, kočio na par santimetara od vozila ispred, pa sada ipak vodim računa da taj gazeći sloj legne kako treba jer nijansa može činiti tu razliku da li će biti kontakta sa drugim vozilom ili ne. Ugledaj se na mene.  bravo2
  • Vozi: Dacia Logan

Van mreže Vrbas

Odg: Na koliko bara pumpate gume?
« Odgovor #28 poslato: 15. Mar, 2023. 01:08 »
Na ljetnim i zimskim 165/70 R13 je islo uglavnom 2,3-2,5 bara, ako je puno opterecenje, nisam ih preko 2,6 pumpao (ako me sjecanje dobro sluzi). Medjutim sa zimskim sirine 175 koje trenutno imam (prednje) se drugacije ponasaju... Na 2 ipo legle, vidi se. Pumpam ih najcesce na 3, ne budu pretvrde, volan koji nije servo se vec malko lakse okrece i ne planiram manje od toga, sasvim lijepo leze na cesti, niti je neudobna voznja, a potrosnju cu (bar dok vozim sam) uvijek staviti ispred udobnosti. Cak sam ih na 3,5 naduvao jedared i tad se ponasaju (i izgledaju) kao ostale 165 mm sa nekih 2,4 bara, da ne kazem-taman. Brojke su vrtoglave, ali jednostavno onolika guma obgrli felugu svojom velicinom i cini mi se da to pravi razliku u barima koje iziskuje.
  • Vozi: Škoda Felicia 1.3 43kW

Van mreže sale.kriminale

Odg: Na koliko bara pumpate gume?
« Odgovor #29 poslato: 15. Mar, 2023. 22:01 »
Pričao sam sa momkom koji je duvao gume na Poršeu za NAVAK stazu na 2.4 jer su mu valjda tako rekli. Gume su mu onako malo tanje. Teretni program što sam video ide na 3.0 obično. Međutim, to kada su ti prednje gume malo legle zbog težine motora još uvek ne znači da su slabo naduvane, a kada ti volan lako ide to jeste znak da si delimično izgubio grip. Ako pažljivo gledaš prednje gume koje su "legle" i nisu savršeno okrugle, videćeš da se to ne mora odnositi na gazeći sloj koji celom širinom prijanja na podlogu. Bilo kako bilo, meni je poenta u očuvanju gripa pre nego sve drugo, posebno što su mi gume jeftine i nešto lošijih performansi. Da li mogu da kažem za bicikl ? Gume na bajsu duvam na 4.0 bara,a na sportskim biciklovima ide na 8.0 pa i više. Šta reći ... kad` mogu oni, možemo i mi.  bravo2
  • Vozi: Dacia Logan



Pretraga foruma [Google]