Autor Tema: Ultra, Maxx, Ecto, i ostala bolja? goriva.  (Pročitano 10603 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže KarlheinzZapočeo temu

Ultra, Maxx, Ecto, i ostala bolja? goriva.
« poslato: 08. Jan, 2015. 18:24 »
Trošio sam Maxxmotion (OMV), EctoDiesel (LUK), UltraD (NIS), i jedini efekat koji realno vidim je da je gorivo skuplje. Ne znam ima li efekta to nekakvog na motor, snagu, potrošnju, ali ja to nikako na kratke staze - ne mogu da vidim.  Da je skuplji - to se odmah vidi :-)
(možda posle 150.000-200.000km i ima efekta, ali to je par godina vožnje za mene - previše)

Da li to znači da je ovaj "bolji" dizel stvarno bolji ili je ustvari onda ovaj standardni dizel nedovoljno dobar - ne znam. Mislim da nema efekta u npr. "stari" 1.9tdi sipati ovo novo "sofisticirano" dizel gorivo? Šta vi mislite?

Koji je efekat da sada neko počne u već razrađenu (i možda i malo "raskantanu") mašinu sa 150.000km da sipa "bolji" dizel? Mislim da je to bacanje para?

Više me sada brine tj. pitam se da li je sada ovaj obični dizel dovoljno dobar? I šta li smo svi sipali u svoje rezervoare, dok se nije pojavilo ovo "bolje". Ako uvek od boljeg ima bolje, znači li to da će jednom izmisliti još bolje (čitaj: skuplje) gorivo? Ma, sve je to marketing čini mi se.

Mislim da se jedino isplati onome ko kupi ganc novu CR mašinu i onda lepo od 0km pa sledećih par godina troši samo UltraD, ... međutim i tada, nakon par godina, ko će njemu da garantuje da to ima efekta, kakvog, i kako će to da dokaže i izmeri?
« Poslednja izmena: 08. Jan, 2015. 18:36 Karlheinz Hell »
  • Vozi: OctaviA5 1.9TDI 2008 Elegance+

Van mreže mihajloalasp

Odg: Ultra, Maxx, Ecto, i ostala bolja? goriva.
« Odgovor #1 poslato: 08. Jan, 2015. 19:06 »
Ja nemam iskustva sa dizelom, ali sam primetio pre neki dan nešto zanimljivo što se tiče Ecto benzina na Lukoilu. Pošto sad preko zime vozim Pandu, kako je krenulo ovo hladno vreme teško mi pali kad odstoji celu noć (sipam uvek na Lukoilu, ali običan). Za probu na skoro prazan rezervoar sipam 10l Ecto na Lukoilu, ujutru na pola ključa :o Sinoć sam opet na skoro prazan sipao običan na Lukoilu, jedva upali jutros. Da li se tako slučajno pogodilo, ili je stvarno bolje, ne znam  wac1, ali to je neko moje iskustvo. Probaću ponovo kada potrošim ovaj običan što sam sipao pa da vidimo.

Van mreže Neba

Odg: Ultra, Maxx, Ecto, i ostala bolja? goriva.
« Odgovor #2 poslato: 08. Jan, 2015. 19:46 »
Pre 3 leta, stizem na Lukoil pumpu u Velesu (MK) da nalijem gorivo i stanem gledajuci u natpise na pistoljima. Pridje mi radnik sa pumpe i pita da li moze da mi pomogne, ja gledam i kazem ima dva diesela u cemu je razlika kad je cena ista !?
Covek donese dve flase od po 2l do pola pune gorivom. Promucka jednu i drugu. Jedna poprilicno ispeni druga gotovo uopste.
Ja uz osmeh prokomentarisem da vise volim kad mi se natoci pivo bez pene :D
On isprica svoju pricu koja manje vise doslovce stoji i na njihovom sajtu (celu listu prednosti), od koje sam zapamtio da je rekao da kad gorivo prolazi kroz diznu za rasprasivanje bolje se rasprasi po cilindru ovo sto ne peni.

Za kraj ga pitah zasto je cena ista i dobih odgovor da se drzava odrekla 0.5denara po litru (manja akciza) jer izmedju ostalog zbog manje potrosnje je i manje zagadjenje zivotne sredine.

Usput u MK je i dan danas ista cena ecto diesela i obicnog diesela: http://www.lukoil.com.mk/mk/home
  • Vozi: Fabia 1.9 SDI

Na mreži hakkler

Odg: Ultra, Maxx, Ecto, i ostala bolja? goriva.
« Odgovor #3 poslato: 08. Jan, 2015. 20:24 »
euro III i euro IV motori neće osjetiti neku veliku razliku tj osjetiće ako gorivo zadovoljava kriterije za ono za što se prodaje.

kod nas u HR je bio bum negdje 2007 pojavim oemeovog premium dizela...koji se osjetio na radu motora vs ininog starog D1...i D2.

više manje se to iskristaliziralo pojavom novih euro V motora pa su i naftne kompanije morale nešto uložit te napravit bolju smjesu...dodat malo bolje aditive.

danas je opet više manje sve isto kod nas...bar ne primječujem kad sam par puta tankao TAJ skuplji.

bila je nedavno afera u vezi loše kvalitete..baš na bivšem omv.u :))

trenutno kod nas kao Petrol kotira kao najkvalitetniji prodavač..ovo drugo sve je..miš maš..pogotovo Ina.

Poanta..porez na glupost u vezi boljeg skupljeg..jer ne postoji institucija da bi dokazala da je bolji..skuplji..kvalitetniji..osim one marketinške.

u EU je za predpostaviti..da je drugačije.

ugl. zaobilaziti privatne pumpe i one koje nemaju neki gust promet.
Točiti na frekventnijim mjestima gdje je onda manja mogučnost da naletite na mix sa večim udjelom vode..ili čega več.

nekad sam imao link od auto kluba di su prije par godina napravili dyno test sa različitim dobavljačima goriva na tri vrste istih automobila.
Individualno..jasno da nije bio taj članak previše exponiran. :)
Zanimljiv argumentiran članak sa oscilacijama konjice od 2 pa do 10+ks kod  jačih modela automobila sa "kvalitetnijim gorivom" ili konjima unutar toleransa.
Jasno se vidlo koje je gorivo bolje.

ovo danas...cc..ne znam baš..pogotovo kako cijene idu down zadnja dva mjeseca.

Van mreže fobia24

Odg: Ultra, Maxx, Ecto, i ostala bolja? goriva.
« Odgovor #4 poslato: 08. Jan, 2015. 20:53 »
Na svakoj od navedenih pumpi u pitanju je isti eurodizel, razlika je samo u dodatim aditivima. Npr Eko Aviodizel i Eco. Prvi prolazi kroz više filtera, dok drugi ima aditive za kako kažu manju potrošnju. Vreme će pokazati da li su ti aditivi korisni ili štetni po motore novijih automobila kojima su namenjeni.

Van mreže jovan.ilic.89

Odg: Ultra, Maxx, Ecto, i ostala bolja? goriva.
« Odgovor #5 poslato: 08. Jan, 2015. 22:08 »
Eko Aviodizel i Eco. Prvi prolazi kroz više filtera, dok drugi ima aditive za kako kažu manju potrošnju
Мала исправка...оба су исти евродизел, одскоро са новим адитивима, с тим што се "авио" додатно филтрира, скупљи је пар динара...
Ја точим тај кад не могу да сипам на Petrol-у, скупљам бодове итд. а потрошња је ок...

Van mreže Neba

Odg: Ultra, Maxx, Ecto, i ostala bolja? goriva.
« Odgovor #6 poslato: 08. Jan, 2015. 23:02 »
kod nas u HR je bio bum negdje 2007 pojavim oemeovog premium dizela...

u EU je za predpostaviti..da je drugačije.

Ja mislio da je HR u EU :)

da se vratimo na temu, ja sam (bio) u tripu da nesto manje trosi kad sipam Ecto diesel na lukoilu jer sam imao nesto manju potrosnju od MK ka BGu nego od BGa ka MK (nemam zgodnu lukoil u BG tako da retko kad tocim ecto u BGu), ali izgleda da je u pitanju konfiguracija terena i/ili zelja da se pre stigne na jug nego nazad... Svakao ta brojka od 4% ustede je nemoguca za izmeriti osim u laboratoriji... A to da li masina vise voli diesel s penom ili ne, ja ne znam :D
  • Vozi: Fabia 1.9 SDI

Na mreži hakkler

Odg: Ultra, Maxx, Ecto, i ostala bolja? goriva.
« Odgovor #7 poslato: 08. Jan, 2015. 23:54 »
obratiti pozornost na cijeli ili dio posta tj spomenutu godinu ...ne izvlačiti iz kontexta samo jednu riječ
kod nas u HR je bio bum negdje 2007 pojavim oemeovog premium dizela...koji se osjetio na radu motora vs ininog starog D1...i D2.



Ja mislio da je HR u EU :)

je od 1.7. 2013  ;)  :( =))

Van mreže KarlheinzZapočeo temu

Odg: Ultra, Maxx, Ecto, i ostala bolja? goriva.
« Odgovor #8 poslato: 09. Jan, 2015. 12:46 »
To sa penom sam ja primetio i ranije. Dugo sam sipao isključivo na MOL-u dizel, dok još nije bilo ovih "boljih" dizela, jer je njihov važio za najbolji dizel i skoro da uopšte nije penio. Kada sam sipao na NIS-u, ne mogu od pene da natočim do vrha, sve klik po klik i čekam da se pena spusti.
Inače, gorivo je generalno jako skupo, ali dali su nam ipak izbor - još skuplje za 5 din ili ipak ono jeftinije -)))

Vidiš, ima i taj efekat, kupujući ono redovno (jeftinije) gorivo imate utisak da ste nešto uštedeli... :-( psihologija .-))
  • Vozi: OctaviA5 1.9TDI 2008 Elegance+

Na mreži djordjebg

Odg: Ultra, Maxx, Ecto, i ostala bolja? goriva.
« Odgovor #9 poslato: 09. Jan, 2015. 13:09 »
Ja sam primetio neke razlike, izmedju konkretno Mol goriva i Nis goriva. Unazada nekoliko godina sipam Mol, pre toga jos duze EKO, a nekada davno sam sipao na Nisu i to je bilo 95%, svih punjenja, prakitcno na svega nekoliko pumpi.

Na prolece 2013. sam posle duzeg vremena sipao pun rezervoar na Nisu ( eurodizel obican) i desili su se problemi. Naime to je bio period mart, april kada izjutra zna da bude prohladno i imao sam problema sa paljenjem. Posle paljenja, motor je radio 10ak sekudni neravnomerno i znao je i da se ugasi. Posle toga bi se stabilizovao i sve je bilo normalno do sledeceg hladnog starta. Sumnjao sam na grejace, dizne, filter i sve drugo, a sitacija se resila sama od sebe sipanjem novog rezervoara na Molu.
Od tada nikakvih problema, te sam ovog leta resio ponovo da pokusam, Nis i to ultra dizel. PReko leta sam bio bas zadovoljan, fino je radio i isao , ali cim je zahladnelo eto opet problema koje sam resio na istovetan nacin kao i prvi put. Ultra dizel sam sipao na maloj ali skoro renoviranoj pumpi kod bivse 11. gimnazije u Grcica Milenka. Da li to ima neke veze?
Potrosnja goriva je ista, auto normalno radi i ide, ulja trosi koliko i uvek ( oko 500mL na 10000km, prakticno samo dolijem ono sto ostane iza servisa od 5l).

« Poslednja izmena: 09. Jan, 2015. 13:15 djordjebg »

Van mreže voyager

Odg: Ultra, Maxx, Ecto, i ostala bolja? goriva.
« Odgovor #10 poslato: 17. Nov, 2015. 21:24 »
Ja to sipam da me ne grize savest. :)
  • Vozi: Octavia A7 vRS 2.0TDI 6M

Van mreže batke

Odg: Ultra, Maxx, Ecto, i ostala bolja? goriva.
« Odgovor #11 poslato: 17. Nov, 2015. 21:29 »
Otprilike tako  =))
  • Vozi: O3 2.0 tdi elegance+svašta nešto; MY2015; Revochip; Eibach prokit & RS 18"

Van mreže mirkuk38

Odg: Ultra, Maxx, Ecto, i ostala bolja? goriva.
« Odgovor #12 poslato: 17. Nov, 2015. 21:55 »
Vojkane, ti baš nisi reprezent, pogotovo sada kada ti je konjica u odumiranju  =))

Šalu na stranu, verujem da ima par korisnih aditiva u odnosu na stock varijantu koja samo treba da ispoštuje standard... mada smatram da je 5din previše za tih par kapi aditiva po litri.

Slovenački QMAX mislim da je najprihvatljiviji trenutno.. 138.9 din/lit ?


Van mreže Neba

Odg: Ultra, Maxx, Ecto, i ostala bolja? goriva.
« Odgovor #13 poslato: 17. Nov, 2015. 22:21 »
Slovenački QMAX mislim da je najprihvatljiviji trenutno.. 138.9 din/lit ?

Док сам био на Цераку најчешће сам сипао QMAX (однедавно и код Темпа на Ади имају пумпу) и сасвим ок ради и иде. Што неко помену није баш меродавна СДИ ергела... Неку разлику у односу на АВИА пумпу обичан дизел где у последње време сипам ја не видех (а и цена је мислим у оквиру динар два разлика)...

Пре 3,5 године у Велесу МК сам свратио на Лукоил пумпу (месец дана након што сам узео Шкоду) и гледам збуњено у два сприца дизел и екто дизел... Прилази ми човек ја га питам за разлику пошто је цена иста у денар. Он ми донесе две флаше једа обичан дизел друга екто дизел обе допола пуне, промућка их. Ова екто дизел је далеко мање испенила... Уз демонстрацију тога је ишла прича о дизнама и бољем распрашивању у клиповима. По рачунару стварно ми испаде нешто мања потрошња с екто дизелом него с обичним али то је у оквиру 5% што је мање од фактора гужве на путу тежине ноге на гасу смеру ветра температури ваздуха...

Све у свему пар динара по литру је већини нас цифра од ~150РСД месечно једно мало пиво...
  • Vozi: Fabia 1.9 SDI

Van mreže mirkuk38

Odg: Ultra, Maxx, Ecto, i ostala bolja? goriva.
« Odgovor #14 poslato: 10. Jan, 2016. 08:23 »
Verujem da je aditivirani ED možda za nijansicu bolji od klasičnog, ali i da ga prodavci forsiraju jer i tu imaju dodatnih par dinara zarade (obično je oko 5din skuplji).
Zanima me samo da li je zbog DPF-a pametnije sipati taj najskuplji ili je to sve u domenu autosugestije i praznih priča. Pitaćemo Stalkera, on je po tom pitanju najkompetentniji :)



Pretraga foruma [Google]