Dobrodošao/la na škodaforumllRS.
Učestvuj u diskusijama - registruj se!

Pretraži sadržaj Škoda foruma [by Google]

Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?

Autor Tema: Zamena tapacirunga vozackih vrata na Oktaviji 2 (1Z5)  (Pročitano 571 puta)

0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Na mreži bugarinTopic starter

Zamena tapacirunga vozackih vrata na Oktaviji 2 (1Z5)
« poslato: Novembar 26, 2017, 06:37:26 posle podne »
Posto mi je tapacirung vozackih vrata pukao (kada sam kupio auto vec je bio napukao), a za delimicnu reparaciju traze od 30e pa navise (samo onaj deo na vrhu na koji svi naslanjamo lakat), resio da iskoristim akciju autocacka i narucim nov tapacir.

Ustvari, ne bih ni narucio. Kolega sa foruma narucio je za svoj auto i to mi se ucinilo malo skupo, ali su onda najavili jos jedan talas snizenja cena i resih da oprobam srecu. Za oko 6500rsd narucim tapacir i zahvaljujuci tome i pravim ovaj DIY. Ima vec manuala sa ovom problematikom, ali ne skodi da imamo jedan i na nasem jeziku ovde na forumu.

Potreban alat:
-Podrazumeva se da kao vlasnik skode novije generacije i entuzijasta posedujete torex kljuceve. Ovde ce vam biti potrebni u dimenzijama od t10 do t35
-Ravan srafciger - veliki i mali
-Istekla kreditna-platna kartica ili jace plastificirana vizit karta.

Ukoliko vam je, kao kod mene, na novom tapaciru neodgovarajuca ukrasna lajsna, te morate da prebacite istu sa starog tapacira trebace vam i sledece:

-kombinovana klesta
-skalpel
-6 holsrafova 5x9,5
-6 sirih podloski M6

Pa da krenemo

Uporedite novi i stari panel i definisite koje sve delove morate da prebacite na novi panel

Kod mene su to bili:
-Gornji i donji deo rukohvata sa tasterima prozora.
-Nosac rucice za otvaranje vrata, malog zvucnika i komandi retrovizora.
-signalno svetlo u dnu panela

-Signalno svetlo cete ukloniti uz pomoc malog ravnog srafcigera. Zavucite ga izmedju svetla i tapacira sa donje strane i polako izvlacite svetlo napolje. Izaci ce lakse nego sto ste ocekivali. Otkacite kabl i odlozite svetlo.

-Masku malog zvucnika i komande retrovizora mozete takodje iscupati malim ravnim srafcigerom, ili ako se plasite ostecenja kreditnom karticom. Raskacite kablove sa dzojstika i odlozite masku i dzojstik.
Povucite rucicu za otvaranje vrata ka sebi i ugledacete torex sraf. Odvijte ga naravno

-Gornji deo rukohvata sa komandama za prozore mozete skinuti ravnim srafcigerom ili karticom. Preporucujem srafciger jer je ovde veza malo jaca. Kada otkacite dve zabice blize vama, nema potrebe da zavlacite srafciger do platna. Samo vucite taj deo na gore i kada ga iscupate i raskacite kabl imacete ovakvu situaciju pred sobom

Uklonite 3 veca srafa, ovaj mali u sredini cete skinuti kasnije.

Zatim uklonite dva srafa sa dna tapacirunga

Sledeci korak je otkacinjanje zabica. Sa leve i desne strane tapacirunga imate po 3. Za dve nize preporucujem upotrebu velikog ravnog srafcigera. Zavucite srafciger izmedju tapacira i vrata i vucite tapacir-srafciger ka sebi. Za gornje zabice uz srafciger preporucujem i posebnu paznju jer je tapacir u toj zoni meksi.

-Kada odvojite sve zabice tapacir polako podizite na gore kako bi ga oslobodili. Naime tapacir lezi u lajsni koja vodi prozorsko staklo.

-Kada i ovo uspesno izvedete, raskacite sajlu sa rucice za otvaranje vrata, kablove sa malog zvucnika, i signalnu lampicu centralne brave - alarma i tada je tapacir sasvim slobodan. Na ovu poslednju stavku obratite posebnu paznju, jer je kabl za ovu lampicu knap.

-Nosac rucice za otvaranje vrata skidate kada je tapacir skinut sa vrata, jer su zabice sa zadnje strane. Lako cete ih uociti, ali pazljivo sa njima narocito ako radite po hladnijem vremenu. Tanke su i osetljive.

-Ako prebacujete donji deo rukohvata, on na sebi ima vise srafova. Jedan je sa spoljne strane koja se vidi na sledecoj slici, dok ih sa unutrasnje ima vise. To je ovaj mali sraf u "sredini"

-Ukoliko menjate i lajsnu prvo treba locirati 6 pozicija na kojima je lajsna fiksirana za tapacirung. Fiksiranje je obavljeno tako sto je topljena plastika. Trebace vam klesta ili skalpel da uklonite tu plastiku i oslobodite lajsnu. Nazlost zaboravio sam da slikam ovaj deo, tako da imam samo sliku na kojoj je fixirana lajsna uz pomoc gorenavedenih srafova i podloski.

Sklapanje naravno kontra redosledom :)
  • Vozi: Octavia mk2 1.9tdi PD