Autor Tema: Zimske gume, saveti, dileme, iskustva. Sezona: 2018/19  (Pročitano 39529 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Dilema

Odg: Zimske gume, saveti, dileme, iskustva. Sezona: 2018/19
« Odgovor #90 poslato: 15. Jan, 2019. 10:08 »
Alpin A4 sam sveo na 5-5,5mm šare. Po ivicama je bila malo više potrošena, iako gume duvam prema deklaraciji. Uvijek dok su hladne nerijetko i 0,1-0,2 bara preko preporuke.
Alpin A4 neće niko uzimati sada, više sam htjeo istaći da sam stekao utisak da Alpin manje gubi na performansama u odnosu i Konti i Dunlop.

Čuo sam da je GY Ultragrip fenomenalna guma, ima li neko ličnih iskustava.
Takodje hvale Kleber, kao jeftiniju varijantu.
  • Vozi: Škoda Superb 1.9 TDI Greenline

Van mreže Marjanke

Odg: Zimske gume, saveti, dileme, iskustva. Sezona: 2018/19
« Odgovor #91 poslato: 15. Jan, 2019. 10:59 »
Ja sam vozio gy ultra grip i za mene vrhunska guma, ali vec druge godine je pokazala poprilicno smanjene performanse.

Van mreže Karlheinz

Odg: Zimske gume, saveti, dileme, iskustva. Sezona: 2018/19
« Odgovor #92 poslato: 15. Jan, 2019. 11:16 »
Vozio sam UltraGrip GY 7+ 15", kupio ih polovne (stare 2 god.), sa šarom oko 7,5mm, prešao sam sa njima ukupno ~35.000km za 7 zimskih sezona i spustio šaru na ~4mm. Zadnjih 2-3 zime su postajale jako loše, plića šara, iskrzale se, postale plastika, užas. Sreća prošle zime nije bilo puno snega/hladno pa sam se provukao.

Generalno, zimske ispod 5mm i starije od 5-6 godina - ne.

Međutim, ove godine opet GoodYear UltraGrip 9 (stare 2 god.), i drže odlično tj. fenomenalno u odnosu na one od prošle zime. Mekana guma, šara 7,5-8mm.
  • Vozi: OctaviA5 1.9TDI 2008 Elegance+

Na mreži Buca Skoda Mladenovac

Odg: Zimske gume, saveti, dileme, iskustva. Sezona: 2018/19
« Odgovor #93 poslato: 15. Jan, 2019. 15:54 »
Ove godine Fulda Kristall Montero 3 prezadovoljan , nema gde ne prolaze i meni najbitnije drze lepo na putu .
Na ostale 2 Octavie Wintera i Eskimo to nema sta da se prica vise o njima sve je ispricano 1000 puta :D .
Na Roomseru probao malo Barum Polaris 3 2018 dot solidna guma skroz odnos cena kvalitet kao i Eskimo .
E sad covek je ovde skoro pominjao i hvalio Kleber Quadraxer2 allseason , stigle su mi skoro 14 inca dimenziji dot kraj 2016 , montirao na Reno Kangoo . Gume su blagi uzas , smece klasicno , zao mi je sto sam dao pare uopste na montazu i balansiranje . Auto se po snegu ne pomera , kocenje sa njima isto kao i letnja guma . Verujem da su i ostale allseason malte ne slicne . Bar ove izbegavati u sirokom luku .
  • Vozi: Octavia 1.9 tdi 90 + ČIP 125KS !

Van mreže Maksimus

Odg: Zimske gume, saveti, dileme, iskustva. Sezona: 2018/19
« Odgovor #94 poslato: 15. Jan, 2019. 17:09 »
Ja sam onim hankook winter icept bas zadovoljan,i po suvom i po snegu se ponasaju sjajno.
Na samta feu su neke pirelli scorpio,ono leti u smece posle ove zime,ne znam cime pravdaju cenu koju traze.

Van mreže klisko

Odg: Zimske gume, saveti, dileme, iskustva. Sezona: 2018/19
« Odgovor #95 poslato: 15. Jan, 2019. 18:13 »
Vozio GY7+ na prethodnoj O2, sada vozim Conti 850 na O2fl, obe u 195/65R15. Po meni, GY je bio bolji. Conti umeju da budu bučne, imaju vrlo specifičan zvuk koji se javlja na novom mokrom asfaltu, već na nekih 70km/h. Srećom ne pojačava se mnogo s većom brzinom. Na snegu je nova GY bila bolja od nove Conti. Moguće da je Conti bolja na mokrom (tu je baš dobra), ali ne pamtim ni GY kao loš.
GY je prve dve sezone na snegu bio fantastičan, treće se primetio pad ali ništa zabrinjavajuće. Četvrta je bila slična trećoj, relativno mali pad. Peta sezona je jasno stavila do znanja da je kraj blizu, primetno slabije je čupala po snegu iako je šara bila 6-7mm (malo prelazim zimi). Ušao sam i u šestu sezonu ali sam prodao auto pre snega.
Conti ima manji pad performansi, ali je kao nova bila slabija od nove GY (doduše, sa GY nisam bio na planini, a sa Conti jesam, možda je subjektivno). Sad sam u četvrtoj sezoni, rekao bih da su tu negde, sada su kao i GY što si bile četvrte godine, možda su čak i malo bolje Conti kao 4 godine stare od GY 4 godine stare.
  • Vozi: Octavia A5FL 1.9TDI 2010 i Octavia A7FL 1.6TDI 2019

Van mreže Filip BG

Odg: Zimske gume, saveti, dileme, iskustva. Sezona: 2018/19
« Odgovor #96 poslato: 12. Mar, 2019. 09:08 »
Vraćen je letnji set točkova pa sada mogu da napišem i iskustva o zimskim gumama. U pitanju je Pirelli Sottozero 3 205/55/R16 na čeličnim felnama. U pravim zimskim uslovima, tj. na planini su se pokazale odlično. Utabani sneg, led, novi sneg…U svim situacijama ponašanje auta je predvidljivo i gume daju osećaj sigurnosti. Ipak molim da imate u vidu da gume ne mogu učiniti čudo niti prkositi zakonima fizike. Sam auto (Superb) je sve osim idealan za vožnju po snegu (dugačak, težak i nizak), ali uz dobre gume i nešto iskustva u vožnji u zimskim uslovima, bez problema i opasnosti po druge učesnike u saobraćaju rešava sve zadatke koje zima nameće.
Nisam naglo kočio da bih ocenio zaustavni put, brzo ulazio u krivine da bih pisao o proklizavanju i sl. Jesu nešto bučnije na asfaltu od letnjih, ali to je karakteristika svih zimskih guma, a razlozi su drugačija „šara“ i sastav. Uglavnom preporuka za ovaj model.
  • Vozi: Superb 2.0 TDI 2014

Van mreže nidza

Odg: Zimske gume, saveti, dileme, iskustva. Sezona: 2018/19
« Odgovor #97 poslato: 12. Mar, 2019. 18:58 »
Obrnuto, zimske gume su poslednjih godina tiše od letnjih, generalno gledano. Moguće da postoje primeri koji su izuzetak, kao što je tvoj slučaj.

Moje zimske gume su tiše od letnjih otkad pamtim. Na trenutnom autu je razlika vrlo izrazita i očigledna.

Sent from my POCOPHONE F1  

  • Vozi: Škoda Octavia RS230 2017, Škoda Octavia 1.5 TSI Style 2021

Van mreže Marjanke

Odg: Zimske gume, saveti, dileme, iskustva. Sezona: 2018/19
« Odgovor #98 poslato: 13. Mar, 2019. 00:03 »
Koja je razlika u sirini gume?

Van mreže Filip BG

Odg: Zimske gume, saveti, dileme, iskustva. Sezona: 2018/19
« Odgovor #99 poslato: 13. Mar, 2019. 08:44 »
Obrnuto, zimske gume su poslednjih godina tiše od letnjih, generalno gledano. Moguće da postoje primeri koji su izuzetak, kao što je tvoj slučaj.
Hvala Nidza na zanimljivoj diskusiji. Onda na osnovu vaših iskustava mogu da prihvatim da postoje dve vrste zimskih guma: tiše i bučnije od letnjih. Konkretno ovde je i razlika u dimenziji: 205/55/16 zimska i 225/45/17 letnja. Ali kad se setim prethodnih kola, privatnih i službenih, na kojima su zimske i letnje gume bile istih dimenzija meni se uvek činilo da su zimske bučnije. Možda je to subjektivan osećaj. Pravilnije bi bilo reći "proizvode drugačiji zvuk". Sada već ulazimo u domen akustike koju sam davno učio na fakultetu pa podosta i zaboravio. Sigurno da kod mene ima uticaj i točak. Zimski set je na čeličnom točku koji je pokriven ratkapnom, a letnji na aluminijumskom koji je „šupljikav“ pa točak i guma zajedno, ako ih posmatramo kao „muzički instrument“ proizvode sasvim drugačiji tonalitet i intenzitet zvuka.
Što se tiče šare kod zimskih postoje dva osnovna dizajna, ostalo su uglavnom varijacije. Jedan je kao Hankok Winter i cept 2 W452 gde kanali za odvod idu od središta gazećeg sloja ka ivicama, a druga kao Pirelli Sottozero 3 koji ima i dva paralelna kanala celim obimom gazećeg sloja. Prilažem obe slike da bude jasnije. I kod letnjih guma postoji slična razlika, pre svega na osnovu namene gume. Da li je za kišu ili suvo vreme. Zato uostalom u Formuli 1 i menjaju gume ako počne da pada kiša, pa vrate druge, kad kiša prestane. A letnje su i jedne i druge.
Kada bismo imali dovoljno novca, mesta za čuvenje guma i kada bi se zamena radila „na klik“ idealno bi bilo da imamo 4 kompleta točkova: dva letnja i dva zimska pa da odaberemo onaj koji najbolje priliči putu na koji krećemo.

  • Vozi: Superb 2.0 TDI 2014

Van mreže Filip BG

Odg: Zimske gume, saveti, dileme, iskustva. Sezona: 2018/19
« Odgovor #100 poslato: 13. Mar, 2019. 08:56 »
Molba za Admina da produži vreme za edit-ovanje poruke.
  • Vozi: Superb 2.0 TDI 2014

Van mreže nidza

Odg: Zimske gume, saveti, dileme, iskustva. Sezona: 2018/19
« Odgovor #101 poslato: 13. Mar, 2019. 09:09 »
Kod mene nema razlike u širini gume.

Još jedna stvar, zimske gume traže viši pritisak u odnosu na letnje u istoj dimenziji. Neke zbog nekog boka se uviju previše i budu bučne, a uz to se i nepravilno troše.

Sent from my POCOPHONE F1  

  • Vozi: Škoda Octavia RS230 2017, Škoda Octavia 1.5 TSI Style 2021



Pretraga foruma [Google]