Autor Tema: Zamena termostata?!  (Pročitano 2399 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže mar_cogZapočeo temu

Odg: Zamena termostata?!
« Odgovor #15 poslato: 16. Mar, 2020. 19:42 »
Znači, ta ideja otpada.
Moram i ja zamijeniti termostat. Sve nešto odgađam, više radi tog odzračivanja. Dosad sam vozio aute tipa stojadina na kojima sam to sam mijenjao. Nije bilo problematike vezano uz odzračivanje. Sad se nekako bojim da nešto ne zeznem kod tog odzračivanja.
Nije komplikovano druze. Ja sam nakon zamene termostata sipao antifriz kroz otvor za termodavac, prodrmao auto, vratio davac i upalio ga. Ukljucio grejanje u kabini. Nakon par minuta, polako otvoris posudu sa antifrizom, vidis koliko ima pa ako treba dolijes, a trebace verovatno. Posle, malo provozas po kraju, kad dostigne radnu temperaturu, pa opet proveris.. Ne mozes mnogo pogresiti..
  • Vozi: Skoda Fabia Combi 1.9TDI

Van mreže Sadrak

Odg: Zamena termostata?!
« Odgovor #16 poslato: 16. Mar, 2020. 19:51 »
Mar_cig, reci mi jesi li kod zamjene koristio silikon ili je dovoljna i brtva koja dolazi izmedju dva dijela plasticnog kucista?
  • Vozi: Felicia 1.3

Van mreže mar_cogZapočeo temu

Odg: Zamena termostata?!
« Odgovor #17 poslato: 16. Mar, 2020. 19:56 »
Mar_cig, reci mi jesi li kod zamjene koristio silikon ili je dovoljna i brtva koja dolazi izmedju dva dijela plasticnog kucista?
Ja sam menjao sve komplet. Izmedju bloka motora i kucista termostata nisam stavljao silikon niti bilo kakvu diht masu. Skinuo, osmirglao smirglom granulacije 800, obrisao osusio j stavio novi termostat. I za sad drzi, ne curi. A izmedju dva plasticna dela takodje nisam stavljao silikon, i isto, ne curi. Samo budi pazljiv koliko ces stezati ta tri srafa na poklopcu termostata, deluje mi kao da bi moglo lako da pukne ako samo malo preteras.
  • Vozi: Skoda Fabia Combi 1.9TDI

Van mreže Sadrak

Odg: Zamena termostata?!
« Odgovor #18 poslato: 16. Mar, 2020. 20:06 »
Hvala na savjetu. Ja planiram zamijeniti samo termostat i onaj plasticni poklopac. Steta sta nisu napravili klasicno kuciste od metala, pa da se mijenja samo termostat. Ocistis, stegnes i mirna Bosna. Koji si termostat kupio, Polcar ili Vernet?
 
  • Vozi: Felicia 1.3

Van mreže mar_cogZapočeo temu

Odg: Zamena termostata?!
« Odgovor #19 poslato: 16. Mar, 2020. 20:11 »
Hvala na savjetu. Ja planiram zamijeniti samo termostat i onaj plasticni poklopac. Steta sta nisu napravili klasicno kuciste od metala, pa da se mijenja samo termostat. Ocistis, stegnes i mirna Bosna. Koji si termostat kupio, Polcar ili Vernet?

Mislim da je na favoritu metalni.. Kupio sam jedini 'brend' koji sam nasao. U pitanju je neki JP group, made in Denmark. Ne deluje kvalitetno, ali nema drugog 😂
  • Vozi: Skoda Fabia Combi 1.9TDI

Van mreže Sadrak

Odg: Zamena termostata?!
« Odgovor #20 poslato: 17. Mar, 2020. 17:13 »
Nije komplikovano druze. Ja sam nakon zamene termostata sipao antifriz kroz otvor za termodavac, prodrmao auto, vratio davac i upalio ga. Ukljucio grejanje u kabini. Nakon par minuta, polako otvoris posudu sa antifrizom, vidis koliko ima pa ako treba dolijes, a trebace verovatno. Posle, malo provozas po kraju, kad dostigne radnu temperaturu, pa opet proveris.. Ne mozes mnogo pogresiti..

Mogu li ulijevati rashladnu tekučinu samo kroz ekspanzijsku posudu? Ne bih htio puno dirati po tim dijelovima koji mogu kasnije procuriti. Mislim samo promijeniti poklopac sa termostatom, ostalo ostaviti kako je.
Najviše me strah toga da se ne stvori neki zračni čep, koji bi eventualno napravio štetu.
Nemam iskustva sa Feliciom, pa pušem i na hladno.
Na Zastavi 128 sam više puta mijenjao termostat. Tamo je zamjena bilo nešto i teža, s obzirom da je termostat bio teže dostupniji nego kod Felicije ( kod zastave treba skinuti ventilator hladnjaka i možda pomaknuti posudu sa kočionim uljem, ako se dobro sjećam).  Ovdje je to puno elegantnije, osim činjenice šta treba pripaziti na odzračivanje.
  • Vozi: Felicia 1.3

Van mreže mar_cogZapočeo temu

Odg: Zamena termostata?!
« Odgovor #21 poslato: 17. Mar, 2020. 17:24 »
Mogu li ulijevati rashladnu tekučinu samo kroz ekspanzijsku posudu? Ne bih htio puno dirati po tim dijelovima koji mogu kasnije procuriti. Mislim samo promijeniti poklopac sa termostatom, ostalo ostaviti kako je.
Najviše me strah toga da se ne stvori neki zračni čep, koji bi eventualno napravio štetu.
Nemam iskustva sa Feliciom, pa pušem i na hladno.
Na Zastavi 128 sam više puta mijenjao termostat. Tamo je zamjena bilo nešto i teža, s obzirom da je termostat bio teže dostupniji nego kod Felicije ( kod zastave treba skinuti ventilator hladnjaka i možda pomaknuti posudu sa kočionim uljem, ako se dobro sjećam).  Ovdje je to puno elegantnije, osim činjenice šta treba pripaziti na odzračivanje.
Naravno da mozes, ali kao sto je pajapop naveo u jednom od ranijih postova u ovoj temi, postoji veca sansa za stvaranje vazdusnih cepova. Kroz otvor od termo davaca mozes naliti antifriz bez problema, samo izvadis gumicu, i lagano iz flase, ne mozes mnogo pogresiti. Posle, naravno dolijes u posudu.
Ne znam kako je na zastavi to reseno, ali na skodi, srecom, ima dovoljno mesta za manevrisanje, eventualno treba skinuti kuciste filtera za vazduh.
  • Vozi: Skoda Fabia Combi 1.9TDI

Van mreže Sadrak

Odg: Zamena termostata?!
« Odgovor #22 poslato: 20. Apr, 2020. 09:12 »
Samo još jedno pitanje vezano uz zamjenu termostata.
Mislim da ću se danas okuražiti izvršiti zamjenu, pošto su dućani sa auto opremom otvorili, ako šta pođe po zlu  ;)
Mislim se da li da ulijem antifriz kroz rupu termodavača ili ne ( cijeli sklop djeluje jeftino, bojim se da termodavač kasnije ne bude dobro brtvio). I još jedna stvar. Bitnija. Da li držati otvor ekspanzione posude otvoren sve dok se ventilator ne upali ili ne?
Hvala.
  • Vozi: Felicia 1.3

Van mreže mar_cogZapočeo temu

Odg: Zamena termostata?!
« Odgovor #23 poslato: 20. Apr, 2020. 10:25 »
Posuda treba da bude zatvorena  jer sistem radi pod pritiskom. Povremeno u radu otvoris posudu da izadje vazduh pa zatvoris ponovo.
  • Vozi: Skoda Fabia Combi 1.9TDI

Van mreže Filo

Odg: Zamena termostata?!
« Odgovor #24 poslato: 20. Apr, 2020. 13:28 »
Dosipaj antifriz preku ekspansiona posuda.
I kako sto ti rekao @marcog, posudu drzi zatvorena. Upali motor i prati skazalku. Povremeno otvoraj malo ali pazi u pocetak dok motor se ne ugreje i dok jos ima vazduh, ima mogucnoste da izbaci antifriz preku otvora dok otvoras, ali nista strasno, zato otvoraj sporo, ne naglo da otvoris cep.
  • Vozi: Skoda Felicia 1.3 LX 1995

Van mreže Sadrak

Odg: Zamena termostata?!
« Odgovor #25 poslato: 20. Apr, 2020. 17:12 »
Antifriz dolijevam dok auto radi ili ga trenutno ugasim dok to radim?
  • Vozi: Felicia 1.3

Na mreži pajapop

Odg: Zamena termostata?!
« Odgovor #26 poslato: 20. Apr, 2020. 17:59 »
Pa u principu...dok motor radi. Ali, mozes ga i ugasiti ako ti se ucini nesto sumljivo..Pa ponovo upalis....Pratis temperaturu..Ne moj toliko da se plasis...Ako se bas plasis idi kod majstora. On nece imati toliko milosti i obzira prema tvom ljubimcu  C:-)
  • Vozi: Škoda Felicia 1.3 lx 43kw 2001, Škoda Fabia 1.2 htp 47kw (6Y3) sedan 2003.

Van mreže mar_cogZapočeo temu

Odg: Zamena termostata?!
« Odgovor #27 poslato: 20. Apr, 2020. 18:46 »
Jesi li ga zamenio??
  • Vozi: Skoda Fabia Combi 1.9TDI

Van mreže Filo

Odg: Zamena termostata?!
« Odgovor #28 poslato: 20. Apr, 2020. 18:54 »
Antifriz dolijevam dok auto radi ili ga trenutno ugasim dok to radim?

Ako samo menjas termostat, ondak fali ce oko 1 litar do 1.5 litri u razladnog sistema.

Normalno dok radis promenu termostata, motor nece raditi.

Kada promenis termostat i sve sklopis, ondak dosipas antifriz do max u ekspanzionu posudu, zatvoris sa cep, palis motor i cekas da se ugreje.

Mozes povremeno otvorati cep, ali pazi kako sto sam rekao moze da izbije antifriz.

Kada termostat otvori, pa i ventilator se upali, vise nema opasnosti od izbivanja antifriza.
  • Vozi: Skoda Felicia 1.3 LX 1995

Van mreže Sadrak

Odg: Zamena termostata?!
« Odgovor #29 poslato: 28. Maj, 2020. 18:50 »
Konačno sam našao vremena za zamjenu termostata.
Zamjena je prošla bez glatko i bez ekscesa  :).
Evo što sam dobio.

Inače, bivši termostat se skroz rasuo. Jedan dio sam izvlačio iz motora  :)
  • Vozi: Felicia 1.3



Pretraga foruma [Google]