Pretraga foruma [Google]


Autor Tema: Indikator promene stepena prenosa  (Pročitano 99 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže FbiaZapočeo temu

Indikator promene stepena prenosa
« poslato: 22. Avg, 2024. 18:05 »
INDIKATOR PROMENE STEPENA PRENOSA.
Evo malo egzotike o pomenutoj "spravici" (mozda je kod svih Skoda tako ali za mene je ovo bila zanimljiva novina, opisacu kasnije na sta mislim).
Ko prati ovu temu zna da sam prosle godine u vreme razrade motora vozio po indikatoru... To me mnogo nerviralo jer je indikator ponekad vec na 1800-1900 obrataja sugerisao visi stepen prenosa a onda bi broj obrtaja padao na oko 1400 (cini mi se). Mislio sam kako ova  sprava preteruje i da to glupo radi (opravdanje sam nalazio u tome sto je turbo benzinac i ima 200 Nm, ekologija itd...).
U medjuvremenu se dosta toga desavalo i sad verujem da su inzenjeri-programeri ipak uradili neke dobre stvari sa indikatorom.
Naime, vec nekoliko puta, kad vozim u cetvrtoj brzini i jako ubrzavam on prestane da sugerise da predjem u peti stepen pa cak ponekad trazi da vratim u treci stepen. Sta je najludje, vozim u cetvrtoj, jako ubrzavam, vec sam na oko 3500 obrtaja a on sugerise da vratim u 3. brzinu! I to uopste nije glupo u toj konkretnoj situaciji. Takodje desava se da vozim opusteno u 3. a on sugerise da predjem u 5. stepen. Ponekad imam utisak da nekako proceni da li idem uzbrdo ili nizbrdo. Da se razumemo, ja vec dugo ne vozim po indikatoru ali ponekad pratim to iz radoznalosti. Fasciniran sam da mi na skoro 3500 obrtaja sugerise da idem u stepen nize i to u situaciji kada to uopste nije glupo. Eto, mozda ce nekom biti zanimljivo a bas me interesuje da li se to desavalo i drugima sa novijim Skodama jer verujem da su inzenjeri-programeri nesto doradjivali poslednjih godina tako da indikator sasvim razlicito sugerise u zavisnosti od nacina voznje i konkretne situacije.
« Poslednja izmena: 24. Avg, 2024. 20:30 Karlheinz »
  • Vozi: Fabia 1.0 tsi, 110 ks?

Van mreže fobia24

Odg: Indikator promene stepena prenosa
« Odgovor #1 poslato: 22. Avg, 2024. 19:15 »
Tako je oduvek sa indikatorom, nema veze sa obrtajima samo vec i sa tim koliko si gasa pritisnuo. Ja indikator ne gledam na novoj oktaviji jer on svakako nije inteligentan da vidi da idem uzbrdo ako vozim sa laganim ubrzanjem i sugerise u visu brzinu npr uzbrdo i ako je taman za trenutnu. Inace, dizela saltam poprilicno rano na ravnom naravno. Ako ubrzavam saltam na 2500, ako krstarim saltam na 2000. Oseti se po zvuku motora kada se motor ne muci u niskim obrtajima. Ne sme da prenosi vibracije nikad, vec da radi glatko. Ali, kada radi regeneraciju, on to ne prepoznaje i sugerise u sred regeneracije saltanje u visu ispod 2000 obrtaja. Za vreme regeneracije mi sugerise iz 3.u 5. brzinu.

Van mreže FbiaZapočeo temu

Odg: Indikator promene stepena prenosa
« Odgovor #2 poslato: 23. Avg, 2024. 07:05 »
Fobia, jesi li doziveo da ga gazis u cetvrtoj (vec si na 3500 obrtaja) a indikator ti sugerise da prebacis u trecu brzinu?
To je po meni neobicno-egzoticno...
  • Vozi: Fabia 1.0 tsi, 110 ks?

Na mreži observer

Odg: Indikator promene stepena prenosa
« Odgovor #3 poslato: 23. Avg, 2024. 11:50 »
Nije neobično jer ECU odlično procenjuje opterećenje motora (odnos usisanog i izbačenog vazduha, koliko goriva je sagorelo i kako).
Moram priznati da nikad ne gledam indikator ali verujem da 100% vozim po njemu :D
  • Vozi: VW Golf 7 1.2 TSI Trendline 2017

Van mreže FbiaZapočeo temu

Odg: Indikator promene stepena prenosa
« Odgovor #4 poslato: 23. Avg, 2024. 12:15 »
Svakako Ecu zna koliko trosis goriva u svakom trenutku i kojim intezitetom ti se menja brzina u odnosu na potrosnju (jacinu gasa). Iz toga bi lako mogao da zna kada je uzbrdica (tj. forsirana voznja) ili nizbrdica. Tako na uzbrdici velika potrosnja a mali prinos brzine pa indikator promene brzine sve to uzima u obzir... Ovo je moja teorija. U svakom slucaju indikator je mnogo pametniji nego sto mislimo.
  • Vozi: Fabia 1.0 tsi, 110 ks?

Van mreže fobia24

Odg: Indikator promene stepena prenosa
« Odgovor #5 poslato: 23. Avg, 2024. 22:40 »
Fobia, jesi li doziveo da ga gazis u cetvrtoj (vec si na 3500 obrtaja) a indikator ti sugerise da prebacis u trecu brzinu?
To je po meni neobicno-egzoticno...
To da, ako dodas naglo gas on sugerise u nizu kod benzinca jer ces imati jacu G silu na visim obrtajima. Nisam doziveo na ovom autom jer ga nisam stisnuo pun gas jos. Tek je na nesto preko 1000km.