Dobrodošao/la na škodaforumllRS.
Učestvuj u diskusijama - registruj se!

Pretraži sadržaj Škoda foruma [by Google]

Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?

Autor Tema: Saveti u vezi motornih ulja. Piše: STALKER (Šta/Kako: vidi prvu poruku!)  (Pročitano 124460 puta)

0 članova i 38 gostiju pregledaju ovu temu.

Na mreži Bingodalton

Odg: Saveti u vezi motornih ulja. Piše: STALKER (Šta/Kako: vidi prvu poruku!)
« Odgovor #825 poslato: Septembar 28, 2020, 17:26:16 posle podne »
Sve tri opcije su o.k. LL ulje može i za fiksne intervale (ako cena nije problem) a za više gradske vožnje je možda i najbolje. 0W-40 mi se jako sviđa, sad pred zimu je pravo vreme da se proba (u krajnjem slučaju "0W-35" nije mnogo lošije od 5W-30 za leto). Naravno i ostati na istom je o.k.
E sad, ako ćemo po želji da se proba najbolje onda:
0w-40 pa 5W-30 LL te 5W-40.
Sa druge strane, ako ćete da igrate (na) siguricu, onda je upravo obrnuto!!
Konzervativno ali najsigurnije je ostati na dobrom i proverenom (uvek)!

Zahvaljujem se na odgovoru.
Cisto da pitam jel bi preporucili nesto drugo pored Castrol-a? Uvek me bune ti njihovi Full Synthetic i slicno. Jel 100% sintetika taj 0w40 A3/B3?
  • Vozi: Skoda Superb 2.0 TSI 280 4x4

Van mreže zippo

« Odgovor #826 poslato: Septembar 28, 2020, 19:38:29 posle podne »
kod nemaca nema laganja,,,,,,nemački sajtovi daju odgovor:vollsynthetisch je ful sintetika,sve ostalo kako god nazivaju-nije.....
  • Vozi: Audi A4 1.8 20V

Van mreže zippo

« Odgovor #827 poslato: Septembar 28, 2020, 20:03:07 posle podne »
Cisto da pitam jel bi preporucili nesto drugo pored Castrol-a? Uvek me bune ti njihovi Full Synthetic i slicno. Jel 100% sintetika taj 0w40 A3/B3?

https://msdspds.castrol.com/bpglis/FusionPDS.nsf/Files/863B38EDD7E9BCA18025841C001D5DDC/$File/BPXE-B6FNMS.pdf

Van mreže zippo

« Odgovor #828 poslato: Septembar 28, 2020, 20:15:39 posle podne »

Fluid-TITANIUM-Technologie: šta god to značilo,ali  vollsint nije
mada mislim da pod tim zvučnim imenom se krije određena količina EP(extreme pressure)aditiva-"unter Druck noch stärker","stronger under pressure" kao začin
mada to nije ni bitno,važan je rezultat,a Castrol je vrhunsko motorno ulje odlično formulisano

Na mreži Andra996

« Odgovor #829 poslato: Oktobar 16, 2020, 22:59:18 posle podne »
Pozdrav svima, narocito Stalkeru. Ceka me prvi mali servis samim tim i odabir motornog ulja pa bilo kakav savet bi mi bio potreban :)
Fabia MK1 40kw 54ks 2007 benzin, presla je 70 000km, ne znam koje je ulje je korisceno pre, covek od koga sam uzeo auto mi je rekao da koristim 5w30, za sada je to neka kombinovana voznja, i kratke a i poneka duza relacija, mislim da ne bi trebalo da prelazim vise od 10 000km godisnje, kako vidim u knjizi a i ispod haube preporucuju  Shell-ovo helix ulje, u glavi su mi bili i Liqui moly, Wolf, svejedno mi je koje je ulje samo da je kvalitetno. Po specifikacijama trebalo bi da staje 2.4 litara ulja u motor. Nadam se da sam naveo dovoljno informacija za konkretan odgovor :)
  • Vozi: Fabia I 2007

« Odgovor #830 poslato: Oktobar 17, 2020, 15:53:58 posle podne »
Brend nije mnogo bitan (dok god je ulje originalno). Bitno da ulje zadovoljava VW 502.00 (iz 2005.) a to su mnoga 5w-30, 0W-40 ili 5W-40 ulja.
Ulje menjajte jednom godišnje, 5W-30 ili 5W-40 (ne mora samo prvo). I ne, ne mora VW 504/507 (a naročito ne flex intervali kod starog motora, makar prešao i samo 70k km?)
Btw. 70k km za 13 god.!? Čemu onda auto?! (pitam se pitam ... 5000 km godišnje, pa ni taksi ne bi bio skuplji, tj. verovatno jeftiniji (računajući i smanjenje vrednosti vozila)).
Nadam se da niste samo preplatili vozilo, jer i pored malo km ne znači (iako može da bude) da je "k'o novo". Vozila koja se slabo koriste često i brže propadaju od onih koja se umereno koriste ili intenzivno (uz redovno i kvalitetno održavanje). 5000 km godišnje je o.k. ako je ulje menjano svake godine i ako nije napravljeno kao "1000 x 5 km" (u odnosu na 10x500km što bi bilo idealno).
No, udaljih se od teme. S obzirom na samo 10k km godišnje svejedno je koji brend (može da piše i Shell i Castrol, ništa od toga nije obavezno). Iskustva prethodnog vlasnika su irelevantna jer sa 5000 km godišnje mogao je da sipa i "zejtin".