Autor Tema: Saveti za motorna ulja. Piše STALKER (vidi prvu poruku!)  (Pročitano 212511 puta)

Mareska i 36 gostiju pregledaju ovu temu.

Na mreži sheytan

Odg: Saveti za motorna ulja. Piše STALKER (vidi prvu poruku!)
« Odgovor #1110 poslato: 07. Jan, 2024. 09:21 »
Hvala!!!

Da li je ovo bolji izbor od Ultra C3 Shella?   https://xado.rs/automobili/ulja-za-motor/xado-motor-oil-5w30-c4
  • Vozi: Forester 2.0 2008., Tucson 1.6T 2023.

Van mreže Stalker

« Odgovor #1111 poslato: 08. Jan, 2024. 10:43 »
Otrcano zvuči ali ne bih upoređivao "babe i žabe" (C3 i C4).
Ako bi smo upoređivali isti nivo (Shell Helix Ultra Professional AR-L 5W-30 i pomenuti Xado) uvek bih pre izabrao Shell (iako je dobar deo cene brend(ing)).
Xado je ipak manje poznat i mnogo manji proizvođač ... i manje "evropski orijentisan".
Iskreno, čuo za njih ali NE znam mnogo (o njima). Za "revitalizante" sam izuzetno sumnjičav.
Po reklami zvuče skupo (svakako bar nisu jeftiniji od premium brendova) a ako je tako sigurno nije isplativo, ako je jeftinije ... pa i da se razmotri (mada onda ide sumnja da li išta od marketinga drži vodu ... i tako u krug).
Između (jakog i viđenijeg) člana ATIEL-a i "no name" (ili makar "? name") odlučio bih u milisekundi.

Na mreži sheytan

« Odgovor #1112 poslato: 17. Jan, 2024. 10:34 »
Kolega Stalker, ovo ulje bih mogao znatno povoljnije uzeti, od proverenog dobavljača:  https://ovlasceniservis.com/ulje-za-motor-valvoline-synpower-mst-c4-5w30-5l-ic-c41975

Verovatno je dobar izbor?

Drugo, bitnije pitanje: da li se savremena ulja mogu koristiti npr. 2 godine, ili stvarno nakon godinu dana dođe do ozbiljne degradacije svojstava, bez obzira na osnovni kvalitet konkretnog ulja? Pitam, jer baš otac(Qashqai) vozi jaaako malo, mislim ispod 5.000km/god...
  • Vozi: Forester 2.0 2008., Tucson 1.6T 2023.

Van mreže Stalker

« Odgovor #1113 poslato: 22. Jan, 2024. 22:06 »
Da, pomenuto Valvoline ulje je vrlo dobro i svakako nema greške sa istim.
Ulje se može koristiti i dve godine ALI ako je tih 5000 km samo po gradu (i to kratke relacije bez zagrevanja motora na radnu temperaturu) onda je to kao da ste prešli 2-3 x više pa je bolje zameniti na godinu dana. Ako se jednom mesečno (ili tako nešto) odveze bar 20-30 km odjednom (i to redovno) onda je dve godine dostižno (sasvim o.k.) za takav slučaj.

Van mreže Nino

« Odgovor #1114 poslato: 03. Feb, 2024. 17:27 »
Pozdrav svima,

Od prošle godine sam ponosni vlasnik Škode Octavio A5 sa 1.6 MPI motorom (BSE).

Na prvom servisu majstor mi je sipao ulje Castrol 5w30 međutim kako su kilometari odmicali primetio sam povećanu potrošnju istog.

Zamolio bih Vas da podelite Vaša iskustva u vezi sa markom i gradacijom ulja kao i sa potrošnjom jer sam mišljenja da je 5w30 retko ulje za ovaj model motora.

Hvala.
  • Vozi: Škoda Octavia A5

Pretraga foruma [Google]