Autor Tema: trokiranje motora samo na odredjenim obrtajima motora  (Pročitano 5281 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže trezorZapočeo temu

trokiranje motora samo na odredjenim obrtajima motora
« poslato: 14. Sep, 2018. 01:02 »
Pozdrav svim forumasima!!!
Dugo vremena nisam imao probelema sa Felicijom 1.3 43KW, 1997 godiste, (stalno ga vozim na plin) jer sam pratio savjete i misljenja iskusnih forumasa.
Ali za ovaj problem jos nisam nasao temu, pa zato zelim savet ili misljenje sta bi moglo biti.
Problem sa trokiranjem se javlja na odredjenim obrtajima motora(nemam obrtomer na shalttabli, mislim da je do obrtaja jer trokiranje nastaje u drugom prenosu pri brzini kretanja oko 25km/h, u trecem prenosu trokiranje se pojavljuje na brzini kretanja 40km/h, u cetvrtom prenosu na brzini oko 55km/h. Trokiranje se javlja kada je motor opterecen, ustvari na uzbrdici. Na ravnici se ne primecuje to trokiranje(trzanje motora). Za primer da uzmem treci prenos, vozim auto na uzbrdici brzinom ispod 40km/h, recimo 30km/h, oseca se da je motor na malim obrtajima ali radi normalno, drzim kontinuirani gas, i auto polako povecava brzinu, oseca se da se povecavaju obrtaji motora i kada brzina auta dodje do nekih 38-40km/h pocinje trokiranje motora. Ako je uspon blazi, onda brzo predje te obrtaje i cim brzina ode preko 40km/h nema vise tih trokiranja. Idem do 60 km/h, obrtaji su na maksimumu i presaltam u 4 prenos i auto ide normalno. Ako je uzbrdica strmnija, da ne bi dolazilo do trokiranja,(jer prelazak preko tog praga od 40km/h bi bio dugotrajniji, a time i trokiranje) auto vozim u drugom prenosu dok postigne brzinu preko 40km/h cime postize maksimum dozvoljenih obrtaja motora, promenim u treci prenos, ne dozvoljavajuci u tom trenutku da brzina padne ispod 40km/h, i auto ide bez problemai pocne da povecava brzinu i obrtaje motora. Taj prag brzine, za ostale stene prenosa, gde motor trokira, sam pomenuo gore u tekstu.
Svecice redovno menjam, koristim brisk-ove svecice za LPG motore, zadnja zamena je bila zajedno sa palcem u razvodniku paljenja. Posle zamene, trokiranje se smanjilo, ali se ipak minimalno secalo. To je bilo u decembru 2017.godine. Od tada auto je prosao 20.000 km. Ali to trokiranje se u zadnjih 3-4 meseca kontinuirano pojacava.
Ostale stvari nisam menjao(kablove paljenja, bobinu, komutator i ostalo).
Jedan majstor je pogledao jedanput i rekao da vakumski regulator paljenja ne radi, izvadio ono crevce i rekao da vozim tako, ali problem je ostao.
 Osecam da su svecice za zamenu, jer je pocela potrosnja da se povecava, ide oko 8,9 litara/100km(pola pola gradska i relaciska voznja), Kada promenim svecice, onda je 7,8-8 litara/100km pod istim rezimom voznje.
Napominjem da nisam probao dali ce se ovo desavati ako je vozim na benzinu, ovo sto sam opisao je kada radi na plinu.
Filter za vazduh menjam redovno, razvodnik redovno podmazujem prema uputstvu, na 30.000km, ventile stelujem jednom godisnje.
Molim za vase misljenje, iskustva i savete.
Pozdrav svima i svako dobro!

Van mreže Filo

Odg: trokiranje motora samo na odredjenim obrtajima motora
« Odgovor #1 poslato: 14. Sep, 2018. 02:32 »
Trokiranje se javlja kada je motor opterecen, ustvari na uzbrdici. Na ravnici se ne primecuje to trokiranje(trzanje motora). Za primer da uzmem treci prenos, vozim auto na uzbrdici brzinom ispod 40km/h, recimo 30km/h, oseca se da je motor na malim obrtajima ali radi normalno, drzim kontinuirani gas, i auto polako povecava brzinu, oseca se da se povecavaju obrtaji motora i kada brzina auta dodje do nekih 38-40km/h pocinje trokiranje motora.

Mislim da ti je ovo problem, pokusavas na uzbrdo da se kreces za pogresni prenos.
40 km/h u treca brzina je tacno 2000 obrtaje.
Kako moze 1.3 atmo motor sa 58 ks na uzbrdo da ubrza u treci stepen prenosa na 2000 obrtaje sa pun gas ? Nije ovo motor sa turbo pa da moze da vuce od niske obrtaje u visi prenos.

Posto kazes na ramno nema ovakve trokiranja, nego samo na uzbrdo kada se kreces sa tih brzine i zelis da ubrzas.
Eto ti odgovor na tvog problema. Nemas problema sa auto, nego gresno ga vozis.
25 km/h u druga, 40 km/h u treca, 55 km/h u cetvrta i 70 km/h u peta, obrtaje su 2000.

I kod moja felicija e isto, ako se krecem ispod 30 km/h u druga brzina na uzbrdo i zelim da ubrzam, dajem pun gas i oseca se malo zatrokiranje, pa zatim vuce jer obrtaje su preniske, a opteretujes motor maksimalno tada.
Ako je uzbrdo blazi, ondak moze i da se ne osete, ali ako uspon je veoma strman, ondak oseca se trzaj i kada predze 35 km/h pocinje da vuce lepo.

Zato nemas nikakve probleme spored moje mislenje i ne muci motor ispod 2000 obrtaje sa visi prenos na uzbrdo i pun gas, unistavas karike tako.
  • Vozi: Skoda Felicia 1.3 LX 1995

Van mreže Filo

Odg: trokiranje motora samo na odredjenim obrtajima motora
« Odgovor #2 poslato: 14. Sep, 2018. 02:57 »
Izvinite za dabl post, isteklo vreme za izmena posta.

Znaci, problem ti je to sto drzis obrtaje veoma niske.
Bolje na strmni uspon da se kreces 40 km/h u druga brzina (to su oko 2800 obrtaje). Tako obezbedujes fin protok antifriza i imas obrtaje koje ti garantuju da ces dobiti bolje ubrzanje kada nagazis pedala za gas do kraj nego da se kreces za treci prenos na 40 km/h.

Zato nemas probleme kada ispunis 60 km/h sa druga i ubacis u treta zasto kada ubacis u treta na 60 km/h, obrtaje su 2700. I nemas problema, nemas trokiranja jer si na obrtaje u kome motor lakse usisava vazduh nego kada forsiras u treca na ispod 2000 obrtaje.

Inace maksimalne obrtaje u druga brzina (5500 obrtaje gde pocinje crvena zona) su na 75 km/h.
U treca brzina 5500 obrtaje su 115 km/h.
U cetvrta 5500 obrtaje su 150 km/h.
U petta 5500 obrtaje su 190 km/h.

Cisto da znas koje su maksimalne granice do kade mozes da forsiras u odredeni prenos ( u 4-ta i 5-ta nemozes da ispunis maksimalne obrtaje, samo prva, druga i treca)

Evo ti video da vidis da te ne lazem oko obrtaje (jer i ja neam obrtometar, pa od ovog video naucio sam obrtaje i zato znam u koj prenos na koje obrtaje se krecem)>  https://www.youtube.com/watch?v=mevgpu0rUpw
  • Vozi: Skoda Felicia 1.3 LX 1995

Van mreže trezorZapočeo temu

Odg: trokiranje motora samo na odredjenim obrtajima motora
« Odgovor #3 poslato: 11. Jan, 2019. 14:51 »
Stelovanje razvodnika paljenja sa stroboskopom i problem je nestao. Hvala na savetima. Pozdrav svima!!!

Na mreži Dobrivoje

Odg: trokiranje motora samo na odredjenim obrtajima motora
« Odgovor #4 poslato: 17. Feb, 2019. 12:59 »
Mislim da nisi sasvim resio problem, pored pravilnog paljenja ( sto kod tebe ocigledno nije bilo ) vazno je pravilno podesiti gorivnu smesu plina/ vazduha. Kad je navedeno uskladjeno auto ce odlicno raditi u svim rezimima, vazno je reci ( sto je Filo napomenuo ) da se nepreteruje sa opterecenjem motora ( u velikom prenosu sa malim obrtajima i jos na usponu ), koje objektivno nemoze da ispuni...
  • Vozi: skoda 1000 MB

Van mreže Bane17

Odg: trokiranje motora samo na odredjenim obrtajima motora
« Odgovor #5 poslato: 18. Dec, 2022. 21:32 »
Zdravo ljudi, novi sam, treba mi pomoc, savet... Imam skodu fabiu 1.2 bezin TSI, 2012 godina. Auto ima dobar start, odlicno vuce za taj motor ali kad mu dam jači gas, vise od pola, na 2100-2200 obrtaja u trecoj i cetvrtoj brzini pocne da se trese, da trza, ne znam kako da objasnim to, ne gubi snagu ni brzinu, samo trza. Ima li neko iskustva sa tim.
Unaprijed hvala!!
  • Vozi: Skoda fabia

Van mreže SuperB

Odg: trokiranje motora samo na odredjenim obrtajima motora
« Odgovor #6 poslato: 19. Dec, 2022. 07:18 »
Pregledaj bobine i usput svecice.

Na mreži MAKS

Odg: trokiranje motora samo na odredjenim obrtajima motora
« Odgovor #7 poslato: 19. Dec, 2022. 08:26 »
Imao sam taj auto sa tim motorom ali dsg menjacem. Ima negde napisana na forumu dogodovstina iz madjarske.
Auto je trokitao. I gle cuda na moju glupost nisam zamenio svecice na 60.000 a ni kablove nego na 70 i jos koji vise. U madjarskoj je crkao kabr treceg cilindra. Zamenjeno i sve ferceralo ok . Kad sam se vratio u srbiju naravnio zamenjene i svecice NGK naravno.
Mozda ti pomogne.
  • Vozi: OCTAVIA 1.6 2012 ELEGANCE

Van mreže Bane17

Odg: trokiranje motora samo na odredjenim obrtajima motora
« Odgovor #8 poslato: 19. Dec, 2022. 11:25 »
Pregledaj bobine i usput svecice.
svecice su nove, moracu pregledati bobine. Hvala!!
  • Vozi: Skoda fabia

Van mreže Bane17

Odg: trokiranje motora samo na odredjenim obrtajima motora
« Odgovor #9 poslato: 19. Dec, 2022. 11:26 »
Imao sam taj auto sa tim motorom ali dsg menjacem. Ima negde napisana na forumu dogodovstina iz madjarske.
Auto je trokitao. I gle cuda na moju glupost nisam zamenio svecice na 60.000 a ni kablove nego na 70 i jos koji vise. U madjarskoj je crkao kabr treceg cilindra. Zamenjeno i sve ferceralo ok . Kad sam se vratio u srbiju naravnio zamenjene i svecice NGK naravno.
Mozda ti pomogne.
Svecice su mi nove, menjao sam. U svakom slucaju hvala puno!!
  • Vozi: Skoda fabia

Na mreži wkobre

Odg: trokiranje motora samo na odredjenim obrtajima motora
« Odgovor #10 poslato: 20. Dec, 2022. 10:17 »
Zdravo ljudi, novi sam, treba mi pomoc, savet... Imam skodu fabiu 1.2 bezin TSI, 2012 godina. Auto ima dobar start, odlicno vuce za taj motor ali kad mu dam jači gas, vise od pola, na 2100-2200 obrtaja u trecoj i cetvrtoj brzini pocne da se trese, da trza, ne znam kako da objasnim to, ne gubi snagu ni brzinu, samo trza. Ima li neko iskustva sa tim.
Unaprijed hvala!!

Totalno nagađam sad, ali možda nije uopšte do motora ukoliko "ne gubi snagu i brzinu", već bi trebalo odraditi reglažu i balansiranje točkova?
  • Vozi: Škoda Superb combi 2.0tdi 150hp L&K



Pretraga foruma [Google]