Pretraži sadržaj Škoda foruma [by Google]

Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?

Autor Tema: Saveti u vezi motornih ulja. Piše: STALKER (Šta/Kako: vidi prvu poruku!)  (Pročitano 151402 puta)

0 članova i 55 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Stalker

Odg: Saveti u vezi motornih ulja. Piše: STALKER (Šta/Kako: vidi prvu poruku!)
« Odgovor #930 poslato: Oktobar 24, 2021, 11:10:32 pre podne »
Poštovani,
Niste sigurno pogrešili, oba ulja su LL (VW 504/507) i oba rade "isti posao" što se DPF-a tiče.
Ulja su veoma slična, možda čak i identična. Ipak, po SDS-ovima (mada je i to promenjivo) deluje da je EDGE ("non pro") za nijansu kvalitetniji, bar po pitanju baze, a paket aditiva je identičan, i glavne karakteristike takođe (viskoznost). Izgleda da je Pro verzija (primarno za servise) čisto na bazi III bazne grupe (ili III/III+) a "običan" Edge ili čisto III+ ili ima dodatak GTL ulja i/ili PAO (makar u manjem procentu).
U principu, neprimetno u praksi, naročito na temp. višim od -25 cel. (ispod bi Edge moglo biti i nešto bolji izbor).
Pozz

Van mreže Stalker

Odg: Saveti u vezi motornih ulja. Piše: STALKER (Šta/Kako: vidi prvu poruku!)
« Odgovor #931 poslato: Oktobar 24, 2021, 11:17:29 pre podne »
Pozdrav za sve! Bicu kratak…od pre tri meseca sam vlasnik golfa 5 1.4tsi 122ks, 2008god. ispod haube na kartici pise da je u njemu shell 5w30 etc. Za 3000km koliko sam napravio nisam primetio potrosnju ulja, auto se vozi umereno, gradska i medjugradska voznja bez nekih teranja u obrtaje…na satu je 208.000km. Pre ovog servisa koji je radjen kod nas(shell ulje) u servisnoj sam nasao da je sipan castrol. Koje bi bilo najkvalitetnije ulje koje mogu da koristim, cena ne igra ulogu. U prilici sam da kupim sebi ulje u nemackoj, holandiji, francuskoj… Hvala na pomoci…

S obzirom na "auto se vozi umereno, gradska i medjugradska voznja bez nekih teranja u obrtaje" sasvim svejedno. Bilo koji poznati proizvođač, ulje da ispuni specifikaciju (VW 502.00, 0/5W-40 ili 5W-30) i s obzirom na kupovinu ulja na zapadu, originalnost je izvesna (plus pravljeno za ta tržišta, nije neka razlika, ali makar u nijansama, bar kod nekih, neki brendovi su jednaki na celom kontinentu, npr. Texaco i Valvoline, jer su se već opekli sa "licencama"). Dakle, Shell, Mobil, Castrol, Total ... Ravenol, Liqui Moly, Motul ... itd. i sl.
Btw. najkvalitetnije a da ne pitaš za cenu je da koristiš VW 504/507 i menjaš po fiksnim intervalima (1 god. ili 15000 km). Pomalo je "overkill" ali ako "beg nije cicija" eto najboljeg (sigurno ne i najisplatljivijeg, LL je isplativo (kad nije strog i jedini zahtev) tek ako godišnje prelazite 20 hiljada km ili ulje menjate na dve godine; gde je dozvoljeno, kod Vas jeste - tj. po kompjuteru, flex intevali).
POzz